Spáľ zbytočné kalórie #naHorehroni !

Spáľ zbytočné kalórie #naHorehroni !
Redakcia 27. januára 2023

Zimné obdobie je možno pre viacerých z nás časom, kedy sme trocha lenivejší. Je to v poriadku a má to svoje opodstatnenie. V zime sme totižto ochudobnený o slnečné lúče a absencia prirodzeného svetla môže ovplyvniť fungovanie našej hormonálnej sústavy. Hladina melatonínu, hormónu, ktorý riadi správny spánkový cyklus sa v zime zvyšuje, spôsobuje ospalosť a zvýšenú chuť do jedla.

To sa potom môže prejaviť na našich „figúrach“ a k takzvanej „letnej forme“ sa nám vracia oveľa ťažšie. My sme ale toho názoru, že nielen leto ale aj zima, je obdobím, ktoré ponúka možnosti, ako sa pravidelne a intenzívne hýbať, aby bol výdaj rovný, v ideálnom prípade vyšší ako príjem.

Súhlasiť s nami budú najmä priaznivci zimných športov – skialpinisti, lyžiari či bežkári. Pri každej z týchto aktivít je potrebné vynaložiť veľké množstvo energie, čo preverí a posilní našu kondíciu a vytrvalosť. No a náš región – milované Horehronie – spĺňa všetky podmienky určené pre skialpový výšľap, sýtu lyžovačku či bežkovanie.

V tomto článku si dané športy priblížime viac, povieme si niečo o ich výhodách a pridáme pár zaujímavostí.

Ak si chcete dať v zime poriadne „do tela“, v tom prípade ani neváhajte ! Skialpinizmus je výborný spôsob, ako v zime tráviť čas na čerstvom vzduchu dlhé hodiny bez toho, aby vás prepadla nuda, užívať si nádherné výhľady na krajinu a poriadne sa zapotiť. Ak ste naklonený aktivitám s trochou adrenalínu a obľubujete zjazd po voľnom teréne, toto je skvelá príležitosť pre vás.

Zdolať kopec smerom nahor je výzva, no má množstvo pozitív. Okrem toho, že popracujete na svojej kondičke, spálite „milión“ kalórií a spevnejú vám nohy aj ruky, zaručene si obľúbite zimou dýchajúcu horskú atmosféru. Len vy a vaši #KAMarati v náručí zasneženej zimnej rozprávky.

V rámci skialpinizmu sa stretávame aj s inými označeniami, ktoré charakterizujú druh tejto aktivity. Pravdepodobne najrozšírenejším druhom je tzv. turistický skialpinizmus alebo skitouring.

Z názvu možno odvodiť, že tento štýl nezachádza do extrémov, ani „dohora“ ani „dodola“. Stúpania nie sú nijako zvlášť náročné, zvládnuteľné pre každého, kto má „akú-takú“ kondíciu, čo platí nie len pri stúpaní ale aj následnom zjazde.

Pobyt v horách ale netreba podceniť ani v tomto prípade a stále ostať obozretný. Najmä ak sa dostanete do neznámej oblasti alebo ste začiatočník. Určite sa vyhnite terénom, kde upozorňujú na lavínové nebezpečenstvo. Pri prvých skitouring výletoch sa držte skúsených turistov alebo sprievodcov.

Adrenalín stúpa – srde mi rozbúcha.“ Takto by sme asi opísali freeride skialpinizmus. Pre lepšiu predstavu si stačí pozrieť pár videí odvážnych lyžiarov rútiacich sa dole žľabmi a strmými stenami. Tento druh skialpinizmu si už vyžaduje obrovské skúsenosti a je určený len pre tých najzdatnejších lyžiarov. Najlepšie freeride skialp vystihuje označenie extrém. Extrémna cesta dole znamená aj extrémnu cestu hore. Freeride skialpnisti sú často horolezcami, pretože sa nezaobídu bez horolezeckého výstroja, ako napr. mačky alebo cepíny.

Pre súťaživé typy odporúčame vyskúšať preteky v skialpnizme. Podstatou pretekov je dostať sa z bodu A do bodu B, prípadne naspäť do bodu A. Jednoduché. Súťaží sa však aj v ďalších disciplínach, ako je slalom alebo šprint. Preteky sa organizujú aj na Slovensku, dokonca aj v amatérskych kategóriách.

K najobľúbenejším trasám skipalpinistov tu na Horehroní patria jednoznačne ChopokĎumbier ale aj trasy k útulniam – Ďurková alebo Líška, či milovaná Kráľova hoľa.

Lyžovanie sa radí na popredné priečky v obľúbenosti športov. Dôkazom toho je aj fakt, že viac ako 80 rôznych krajín disponuje rôznymi strediskami, kde sa dá lyžovať a ročne ich navštívi približne 400 miliónov ľudí. A to do tohto počtu nezahŕňame tzv. voľných alebo freeride jazdcov.

9 zaujímavostí, o ktorých ste možno nevedeli:

  • kolískou lyžiarskeho športu je Nórsko
  • najstaršie lyže na svete sú údajne z Ruska
  • v druhej polovici 19. storočia bolo lyžovanie považované hlavne za mužský šport, zatiaľ čo ženám sa skôr odporúčalo korčuľovanie
  • prvé lyžiarske preteky boli vo Švédsku
  • maximálna rýchlosť cez 250km/hod
  • patrónom lyžiarov je Svätý Bernard z Menthonu
  • spaľuje až 400 kalórií za hodinu
  • Nick Willey je držiteľom svetového rekordu v dĺžke lyžovania sa bez prestávky, dokázal sa bez prerušenia lyžovať v kuse 8 a pol dňa, pričom precestoval 1150 km
  • zranenia sú menej časté ako pri futbale, najčastejšie zranenia pri lyžovaní sú zranenia kolena, ktoré predstavujú až 35 % všetkých zranení pri lyžovaní

Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Síce sme si museli chvíľu počkať na kvalitné podmienky, ale veríme, že zima, ktorá prišla tu s nami chvíľu ostane a budeme môcť navštíviť svoje obľúbené lyžiarske stredisko.

#kamnahorehroni na svah ? Nájdete u nás – aktivitylyžovanie.

Mnohí by povedali, že bežkovanie je rekreačná aktivita alebo „len“ obyčajné kĺzanie sa po snehu. Opak je pravdou – bežkovanie je vynikajúci tréning pre celé telo. V ďalších riadkoch vám prinášame pár výhod, ktoré vás motivujú oprášiť bežky a „vybehnúť na trať“.

  • najprirodzenejší spôsob lyžovania – chôdza a beh na lyžiach je v súlade s prirodzeným pohybom ľudského tela, zapája sa pri ňom veľa svalov, palicami dostávame do pohybu ruky a paže, pohybom nôh zase celé dolné končatiny, trup sa pohybuje vďaka rotácii tela
  • skvelý tréning koordinácie
  • vhodný spôsob v boji proti nadváhe
  • nepreťažuje niektoré svalové oblasti na úkor iných, takisto je to pri kĺboch či šľachách
  • šport je vhodný pre každého, teda aj pre tých, ktorí by sa mali vyhýbať klasickému behu kvôli bolestiam kĺbov

Vďaka priaznivým snehovým podmienkam je niekoľko možností, #kamnahorehroni s bežkami. O bežeckých tratiach sa dočítate na našom webe.

Kam na Horehroní – aktivity bežkovanie

#tipnavikend od nás ! A nezabudnite – nie je to len o pálení kalórií, ale hlavne o čase strávenom na čerstvom vzduchu s príjemnou spoločnosťou, čo je pre naše zdravie oveľa dôležiejšie.

Píšeme si. Pekný víkend !

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Fotografie blogu sú prevzaté zo sociálnej siete, z profilov:

@matakarli

@bezky_certovica

@lindushvalova

@jakub_gala_photo

@lukas.petrak.1

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní