Výstava prezentuje výtvarnú tvorbu Evy Adamson zo Slovenskej Ľupče. V jej prácach sa spájajú prírodné materiály drevo, ľan, konope, slovenská ovčia vlna, kameň. Vytvárajú obraz, ktorý nás nabáda zamyslieť sa a prijať myšlienku, ktorú vyjadruje a tým začať hľadať v sebe – kto som, po čom túžim, čo som schopný zmeniť, aby som mal konečne pocit bezpečia, spolupatričnosti, schopnosti … brať a dávať. Napriek okolnostiam. Na výstave autorka prezentuje svoje obrazy, rôzne úžitkové artefakty. V jej tvorbe sa stretávame aj s väčšími dielami, ako sú napríklad drevené paravány, v kultúre Slovanov netradičné.
„Možnosť dotknúť sa dreva, položiť naň svoje ruky, znamená pre mňa nájdenie samej seba“.
Pani Eva Adamson pochádza z Majera pri Banskej Bystrici. Vyštudovala slovenský a ruský jazyk na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave a v priebehu rokov si kvalifikáciu rozšírila o liečebnú telesnú výchovu a jazyk anglický. Vyučovala na stredných školách v Prešove a Bratislave, neskôr v Banskej Bystrici na Katedre ruského jazyka Pedagogickej fakulty UMB. Bohato publikovala hlavne pre študentov ale i v populárnych a detských časopisoch. Venovala sa rôznym témam, napr. ruskej ikonografii, drevenej architektúre, výtvarnému umeniu, hračkám.
Externé štúdium etnografie na Filozofickej fakulte UK, široký záber a výskum v teréne, štúdium kultúry a kultov starých civilizácií aj „prírodných“ národov jej prinieslo hlboké obdarovanie duše a pomohlo rozvinúť praktické zručnosti.