A je po zábave…

A je po zábave…
Redakcia 21. februára 2023

Koniec rozkoši, začína 40 dňový pôst !

Čo si odriekneš tento rok ty ?

Fašiangové obdobie, ku ktorému patrí hodovanie, zábava, maškarády a veľa hudby sa končí siedmou stredou pred Veľkou nocou. Túto stredu poznáme aj ako Popolcovú alebo Krivú či Škaredú stredu. V tento deň sa pálili maňušky z minuloročnej Kvetnej nedele a popol z nich používal kňaz na potieranie čiel veriacich.

Fašiangy sú aj obdobím zabíjačiek, plesov či karnevalov. Poznáte význam slova karneval ? Rozložíme si ho na drobné – „carne-vale“, čo znamená rozlúčka s mäsom. V minulosti sa tradovala povera, ktorá hovorí o tom, že ak niekto konzumoval mäso na Popolcovu stredu, hrozilo mu, že nebude mať zdravý dobytok.

Posledná nedeľa fašiangového obdobia bola „smútočná“ pretože sa v dedinách pochovávala basa. S ňou sa pochovala všetka zábava a začalo sa najdlhšie obdobie pôstu v roku, ktoré trvá až do Veľkonočnej nedele.

Na začiatok je potrebné povedať (resp. napísať), že nejde o drastický pôst, ktorý by zakazoval akúkoľvek konzumáciu jedla. Pôstu sa prispôsoboval jedálny lístok, ale aj celý život rodiny. Význam 40-dňového odriekania bol nielen duchovný, ale mal aj zdravotný rozmer. Dlhšia trvácnosť zásob jedla, prestriedanie surovín v jedálničku a príprava na ďalšie sviatky, ktoré sú opäť spojené s bohatým hodovaním a množstvom jedla.

Počas pôstu sa ľudia zdržiavali sýtych jedál – najmä mäsa a mäsových výrobkov, alkoholu ale aj zábavy a erotiky. Nekonali sa žiadne oslavy alebo svadby a „suchému“ obdobiu prislúchala aj smútočná čierna farba oblečenia.

Ako je to s pôstom dnes ? Je to len prežitok z minulosti, alebo sa poctivo pôstime aj v 21. storočí ?

Ako sme spomínali vyššie, určite nie je zdravé podľahnúť pôstu úplne. To už hraničí s hladovkou, čo pre nás rozhodne nie je zdravé. V súčasnosti sa pôstu nepripisuje až taký duchovný význam, no v rámci tohto obdobia si niektorí z nás „dajú prestávku“ od rôznych druhov jedál, vyradia už spomínaný alkohol, pokúšajú sa zbaviť cigariet, alebo začnú budovať nové „zdravšie“ návyky, ktoré sa často spájajú so športom, obmedzovaním sociálnych sietí a pod.

Odriekate si niečo počas pôstu aj vy ?

Obdobie pôstu môže pre niekoho znamenať druhú šancu pre naplnenie novoročných predsavzatí. Možno ste sa už stretli s fenoménom budovania návykov počas 21 dní. Čiže ak by ste vydržali „pôstiť sa“ v akomkoľvek slova zmysle 21 dní, ste za horšou polovicou a ostávam vám 19 dní do konca.

V súčasnosti už spoločenský, náboženský a kultúrny život nie je tak ovplyvňovaný pravidlami, ktoré súvisia s cirkevnými tradíciami, príkazmi či zákazmi. Ide skôr o osobnú výzvu, alebo subjektívne vnímanie danej situácie.

Určite ale dobre padne viacerým z nás oddýchnuť si. Od spoločenských akcií, bohatých hostín, bolesti hlavy po búrlivej žúrke…Aby sme sa vrátili plní energie, chuti zabávať sa, ochutnávať a objavovať „svet“.

A nebojte sa. #kamnahorehroni vám dá určite vedieť KAM ísť za zábavou, dobrým jedlo či nezabudnuteľným zážitkom !

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní