Ako to vidíme my – Fotografický krúžok

Ako to vidíme my – Fotografický krúžok
Redakcia 19. marca 2019

Ono to bolo tak …

… moja manželka učí na Základnej škole Karola Rapoša, Pionierska 4, Brezno a má na starosti viaceré projekty, ktoré nie sú len v teoretickej rovine, ale majú reálny viditeľný výstup. Často sa stávalo že potrebovala niečo zdokumentovať, no a koho má na to volať ak nie svojho muža – fotografa. Začal som sa teda objavovať na rôznych akciách s fotoaparátom a zrejme som padol do oka žiakom, čo majú záujem o fotografovanie.

Po dlhom zvažovaní všetkého za a proti a po tom, ako sa detváky neustále vypytovali či by nemohol byť na škole fotografický krúžok – bombardovali s tým manželku, som nakoniec podľahol, nechal som sa ukecať a v školskom roku 2018/2019 sme začali svoju činnosť.

Od začiatku

Bolo treba začať od začiatku – ozrejmiť si základné pojmy čo to vlastne fotografia je, ako vzniká, prečo to tak je a čím všetkým sa dá fotografovať.
Začiatky boli dosť rozpačité – ale to trvalo len veľmi krátko – dovolím si povedať, že len do polovice prvého stretnutia, pretože baby „z fleku“ produkovali pozerateľné zábery.
Samozrejme že cvik robí majstra a veľa teórie preniesť do praxe nie je len tak, no dievčatá sú naozaj super, učia sa rýchlo, sú pozorné (občas 😀 ) ale hlavne – baví ich to.

A kto to vlastne na tom fotografickom krúžku je? Dievčatá sa predstavia vlastnými slovami.

Volám sa Anna Viktória Hudecová

Som žiačkou 6. ročníka, fotím od septembra 2018. K foteniu ma viedla mama a chcela som
to skúsiť. Na fotení sa mi páčia výlety a pekné fotky čo vždy nafotíme. Najradšej fotím kvety, prírodu alebo ľudí.

 

Volám sa Sára Tokárová

Som žiačkou 6. ročníka. Chodím do šiesteho ročníka v Základnej škole Karola Rapoša v Brezne. Medzi moje záľuby patrí plávanie, lyžovanie, korčuľovanie, hra na husle a ľudový tanec. Časté potulky s mojou rodinou nielen po kultúrnych pamiatkach a horách ma priviedli k fotografovaniu. Fotografický krúžok som začala navštevovať tento školský rok. Rada fotím prírodnú scenériu, ale aj detaily, lebo môžem ľuďom ukázať, že aj v drobných veciach sa ukrýva krása, ktorú si vždy nemusíme všimnúť.

Volám sa Sabína Špániková

Som žiačkou 6. ročníka. Už odmalička som rada tvorila, vyrábala, kreslila. Šesť rokov chodím do ZUŠ – výtvarný odbor a ostatný voľný čas mi zaberá plávanie. Mojou veľkou záľubou je pozorovanie prírody. Všímam si hlavne detaily. K fotografovaniu som sa dostala cez jednu milú pani učiteľku Luciu Nátherovú, ktorá má za manžela práve môj veľký vzor vo fotografovaní – Tomáša. Jemu ďakujem za všetko čo ma naučil, čo ma učí a bude učiť.

Volám sa Karin Kupcová

Som žiačkou 5. ročníka. Fotím krátko, zistila som, že ma to baví. Páči sa mi na tom to, že môžem len tak vyjsť von a fotiť a mám to veľmi rada. Najradšej fotím prírodu.

Toto je taký stabilný základ fotokrúžku. Ešte sa k nám sporadicky pridávajú kamarátky dievčat, a nedávno nám pribudla ďalšia posila do fototímu, tak uvidíme, čo z toho bude – čas ukáže.

Naša prvá výstava

Viac ako polročná práca fotokrúžku už prináša ovocie. Koncom februára naša fotografka Karin Kupcová zvíťazila vo fotosúťaži Štátnej ochrany prírody – Potulky (s)mokraďou, na vyhodnotenie ďalšej súťaže netrpezlivo čakáme a popri tom sme dostali priestor na prezentovanie fotografií nášho krúžku na výstave v priestoroch M Klubu Brezno. Vernisáž výstavy sa uskutoční 5. apríla o 19:00.

… Takže, nech sa páči, budeme sa tešiť na Vašu návštevu. Nebýva pravidlom že fotografi majú len tak výstavy – u niekoho je to raz za život, niekto vystavuje „pravidelnejšie“ ale som neskutočne rád, že sa niečo takéto podarilo pre baby vo fotokrúžku – talent majú, tak to ideme odprezentovať verejne.

AUTOR: Tomáš Náther

 

 

Text je súčasťou TVOJ BLOG, nieje obsahom redakcie Kam na Horehroní. V prípade potreby môžete autora kontaktovať prostredníctvom redakcie mailom na [email protected].