Ako vyčistiť ložiská na longboarde v 8 krokoch

Ako vyčistiť ložiská na longboarde v 8 krokoch
Redakcia 14. novembra 2021

Tešili ste sa na pohodovú jazdu na longboarde, ale zradili vás ložiská? Zasekávajú sa, škrípu a doska nejde tak, ako by ste si predstavovali? Nezúfajte, s najväčšou pravdepodobnosťou stačí ložiská poriadne vyčistiť a pôjdu znova ako nové.

Všetko začína nákupom ložísk

Už pri nákupe ložísk je potrebné myslieť na ich údržbu. Ak vás príliš častá starostlivosť o ložiská práve neláka a viete, že budete na longboarde brázdiť ulice za pekného počasia, kúpte si lacnejšie ložiská s mazivom a napevno pripevnenými krytkami. Tieto ložiská nejde takmer vôbec otvoriť. V prípade potreby sa dajú ľahko vymeniť za nové bez toho, aby vás to zruinovalo.

V opačnom prípade vás bude zaujímať, ako sa o ložiská správne starať.

Krok 1: Zložte kolieska z longboardu

Zo všetkého najskôr demontujte kolieska z longboardu, na čo vám poslúži skrutkovač s T rukoväťou. Snažte sa nestratiť všetky pliešky a matičky, ktoré pri tom vyberiete – budete ich potrebovať pri vracaní koliesok.

Krok 2: Vyjmite z koliesok ložiská

Následne je potrebné z koliesok vyňať samotné ložiská. Pomôcť si môžete fénom – kolieska nahrejte a potom ložiská vyklepnite. Ak sa vám ale nedarí, skúste ložiská opatrne vypáčiť. Výborne na to poslúži menší šraubovák, skrutka, ale tiež samotná os trucku.

Krok 3: Zbavte ložiská hrubých nečistôt

Než sa pustíte do dôkladného čistenia vnútra ložísk, vezmite si k ruke handričku alebo papierovú utierku a odstráňte hrubé nečistoty. Dávajte si pozor, aby sa do ložísk nedostalo žiadne vlákno ani nitka – ložiská by sa pri jazde zasekávali.

Krok 4: Odstráňte kryt

Ložiská longboardov bývajú takzvane uzavreté alebo zapúzdrené. Preto z nich najprv musíte odstrániť kryt. Pomôže vám s tým odlamovací nožík, prípadne ihla alebo menší šraubovák.

Krok 5: Vyčistite ložiská

Akonáhle zbavíte ložiská krytu, môžete sa pustiť do ich dôkladného čistenia. Použite na to čistič, ktorý kúpite napríklad v špecializovaných obchodoch alebo v cyklistických predajniach a jemný štetec alebo starú kefku na zuby. Ak nemáte po ruke čistič, nezúfajte. Rovnakú službu urobí mydlová voda, nafta, benzín alebo petrolej. Ďalšou možnosťou je ložiská jednoducho vyvariť vo vode. Vyčistené ložiská nezabudnite dôkladne vysušiť.

Krok 6: Použite olej

Ani vysušením ložísk ich údržba nekončí. Ešte predtým ako ich vrátite späť do koliesok, natrite ich špeciálnym olejom na ložiská. Typ mazadla voľte podľa štýlu jazdy. Všeobecne platí, že čím redšie mazadlo, tým rýchlejšie longboard pôjde. Na druhú stranu, ale budete potrebovať mazať a čistiť o niečo častejšie. Tuhšie mazadlá totiž na ložiskách vydržia o poznanie dlhšie.

Krok 7: Vráťte kryt do ložísk

Nakoniec vám nezostáva nič iné ako ložiská opäť prekryť krytom a následne ich vrátiť do koliesok. Je ale možné, že ste kryt pri jeho odstraňovaní poškodili a ten teraz nie je možné použiť. Nevešajte hlavu – ložiská môžete do kolieska vložiť otvorenou stranou (bez krytu) dovnútra, oddeľovač a osička im poskytujú dostatočnú ochranu.

Krok 8: Vložte ložiská späť do koliesok

Nedarí sa vám vložiť ložiská späť do koliesok? Zostaňte v kľude – ložiská stačí na koliesko iba trochu jemne natlačiť. Následne nasuňte koliesko späť na os trucku a použite maticu na jeho dotiahnutie. Uťahujte dovtedy, pokým si ložiská nesadnú na svoje miesto. Potom pomaly povoľujte, pokým sa koliesko nezačne samovoľne krútiť.

Máte pocit, že vyčistiť ložiská nestačí a potrebujete nový longboard? Prehliadnite si ich širokú ponuku aj na Heureka.sk. Skateboardy, longboardy  ale napríklad aj segway si zoraďte podľa obľúbenosti alebo ceny, porovnajte si vybraté modely medzi sebou a nezabudnite si prečítať užívateľské recenzie.