Bicyklom na sedlo Burda

Bicyklom na sedlo Burda
Matej Mikloško 9. mája 2019

Na sedle Burda som bol viackrát. Každý rok to beriem ako začiatok cyklo-sezóny. Tentokrát sme sa spoločne so sestrou rozhodli, že zdoláme Burdu počas Veľkonočnej nedele. Počasie bolo prívetivé, aj keď pofukoval vetrík.

Sedlo Burda sa nachádza v susednej dedine, Závadka nad Hronom. Takže žiadne skoré vstávanie, ani podobné nezmysly ma netrápili. Z Polomky (kde žijem) sme vyrazili asi okolo desiatej. Po hlavnej ceste 66 smerom na Závadku sa išlo veľmi dobre. Miestami sme zastali a urobili nejaké fotky, pretože počasie bolo vážne neskutočne dobré.

V Závadke sme nasledovali značky, ktoré nás viedli tým správnym smerom. Skoro na konci dediny sme odbočili doprava a pokračovali cestou hore. Šliapalo sa nám veľmi dobre, pretože cesta nie je strmá ani dlhá. Okolie je neskutočné krásne a všetko sa prebúdzalo do zelených farieb. Jednoducho nádhera.

Prišli sme do asi poslednej časti cesty. Oddýchli sme si pri mieste z názvom Pätina. Informačná tabuľa nás upozornila na skutočnosť, že na sedlo Burda je to ešte 5 km. Jasné, nič to nie je, ale cesta začínala byť strmšia a ja som dokonca na jednom mieste bicykel aj tlačil. Viem, viem, trápne, ale tento rok sa mi začínalo veľmi ťažko. Jedna zákruta za druhou, krásne výhľady, až sme konečne videli informačnú tabuľu s názvom sedlo Burda. Konečne.

Ak by sme ešte boli pri sile, alebo mali náhodou záujem o niečo viac, existuje strašne veľa možností kam sa vydať. No mne stačilo, tak sme pokračovali doprava, smerom k chate, kde sme si dali pivko a nejakú sladkosť. Chata je v letnom období otvorená každý deň a mimo sezóny len cez víkendy. Je tam neskutočne krásne a ľudia, ktorí tam pracujú sú milí a radi s Vami podebatujú.

Prišiel čas odísť, počasie sa zhoršilo a báli sme sa že nás zastihne dážď. Cesta dole trvala len niečo cez pol hodinu, keďže terén Vás núti letieť s vetrom o preteky.

Neskutočne dobre mi to padlo. Sedlo Burda, ktoré mám doslova za humnami, milujem a vždy sa tam rád vrátim. 🙂

Text je súčasťou TVOJ BLOG, nieje obsahom redakcie Kam na Horehroní. V prípade potreby môžete autora kontaktovať prostredníctvom redakcie mailom na [email protected].