Čaro nočnej oblohy na Zbojskej

Čaro nočnej oblohy na Zbojskej
Jaroslav Karak 25. februára 2018

V jeden zimný januárový deň roku 2017 som sa rozhodol navštíviť centrum Muránskej planiny. Bola neskutočná zima, teplomer ukazoval -12°C a ako sa deň pomaly menil na noc, začalo byť chladnejšie a chladnejšie a už o 19 tej hodine bolo neskutočných -20°C. To ma však neodradilo pretože som tam išiel s jasným cieľom, a to nafotiť krásy nočnej oblohy s prenádhernými zimnými súhvezdiami.

Povinná výbava bola teplé oblečenie, pozitívna energia, niečo na zohriatie (pre tých čo majú odvoz, ale to nebol môj prípad, a preto mi musel postačiť teplý čaj s citrónom), trpezlivosť, samozrejme ak by ste chceli fotiť tú nádheru ako ja, tak aj statív, fotoaparát (digitálnu zrkadlovku), kvalitné sklo (objektív – ja používam Samyang f2.0 16mm).

Krátko po pol siedmej sa to začalo. Najprv sa objavilo prvé veľké súhvezdie nočnej oblohy, a to majestátny Orion. Ako sa stmievalo, ukázal sa aj Veľký voz, zimná Mliečna dráha a iné súhvezdia.

Ak by ste tiež chceli niečo podobné zažiť, odporúčam vám navštíviť rozhľadňu na Zbojskej na prelome mesiacov január / február.

Po fotení som zašiel na menšie posilnenie na neďaleký Salaš Zbojská, kde robia výbornú cesnačku a bryndzové halušky

BLOG: JAROSLAV KARAK

Text je súčasťou TVOJ BLOG, nieje obsahom redakcie Kam na Horehroní. V prípade potreby môžete autora kontaktovať prostredníctvom redakcie mailom na [email protected].