Chcete bývať moderne? Riaďte sa podľa týchto tipov

Chcete bývať moderne? Riaďte sa podľa týchto tipov
Redakcia 11. apríla 2023

Vyberať nábytok môže byť výborná zábava ale aj stres a strach, a to najmä ak sa snažíte v izbe udržať jednotnú tému. K tomu sa pridávajú aj potreby vytvoriť priestor, ktorý odzrkadľuje vašu osobnosť a zároveň plní potrebné funkcie. Či už začínate v novom domove alebo oživujete existujúci priestor, poďme sa pozrieť na pár základných tipov ako zariadiť moderný domov.

Ktoré farby sú moderné?

Prvé na čo sa zamerať, je farebná schéma. Moderné priestory obsahujú neutrálny a nadčasový farebný základ, ozvláštnený doplnkami živých farieb a kovových detailov. Ako základ teda budete chcieť ísť do sivej, čiernej, bielej či béžovej farby. Pod základom rozumieme ako steny a podlahu, tak aj väčšie kusy nábytku.

Veľkosť priestoru, ktorý zariaďujete, pri tom nerozhoduje. Ľahko nájdete aj neutrálne pohovky do malých obývačiek. Tie následne môžete doplniť maličkostami, ako sú napríklad vankúše živých farieb, ako sú žltá, zelená, modrá či dokonca ružová. Priestor môžete doplniť záclonami, umením a dekoráciami rovnakých alebo ladiacich farieb.

Funkčný nábytok

Ďalšou dôležitou zložkou je, aby nábytok plnil svoje funkcie. Koniec koncov, je to váš domov, oáza pokoja a nezáleží na tom, ako pekne a štýlovo bude vyzerať, pokiaľ sa tam nemôžete cítiť dobre alebo vám jeho údržba zaberá viac času, než užívanie si pokoja. Večne populárnou voľbou sú multifunkčné kúsky nábytku, ako napríklad sedačky s ukrytým priestorom či rozkladacie stoly. Výbornou voľbou sú aj modulárne police a skrine, ku ktorým môžete podľa vlastnej potreby y pridávať a odoberať časti. S úložným priestorom a modularitou môžete pracovať aj pri výbere postele a posteľného rámu. Všetky možnosti vám poskytnú aj postele a posteľné rámy VidaXL.

Žijeme v rýchlej dobe, v ktorej chceme mať čo najviac zážitkov a čo najmenej povinností. Preto sú minimalistické riešenia a jednoduché materiály veľmi populárne. Pomaly ďaleko zájdete a preto je výborná voľba vyberať si kvalitné textílie ľahké na údržbu a investovať do kože namiesto koženky. Skutočné drevo so šetrnou úpravou vás tiež donesie ďalej ako nafarbená drevotrieska, a to ako svojou nadčasovosťou, tak aj trvácnosťou.

Svetlo a doplnky

Dôležitá zložka moderného dizajnu je aj svetlo. Presvetlené priestory, spolu s jednoduchými farbami a dôrazom na voľný priestor, doslova prinesú radosť do vášho domova. Občas sa však naopak pýta prítmie. Oplatí sa investovať do pekných záclon a pracovať s rozmiestnením osvetlenia.

Nakoniec nemôžete zabudnúť na malé doplnky, ktoré spravia priestor skutočne vašim. Rozprávame sa o umení, dekoráciách a rastlinách. V tomto smere máte dosť voľnú ruku a nemusíte sa báť ísť do výrazných farieb, ale je dobré držať sa základov farebnej schémy, ktorú ste si vybrali. Toto je taktiež priestor na to ukázať vašu osobnosť a spraviť tento priestor skutočne jedinečným. Čo sa týka rastlín, ak nemáte čas alebo sa s rastlinami moc nemáte radi, perfektne postačia kaktusy a iné sukulenty, ktoré sú ľahké na údržbu.

Pri zariaďovaní moderného domova teda treba sledovať hneď niekoľko vecí. Práve preto sme pre vás vybrali tie najjednoduchšie a najnákladnejšie pravidlá, ktoré okamžite priestoru dodajú moderný nádych. Základom je teda, aby ste si vybrali modernú farebnú paletu a nadčasové materiály. Zvyšok je už na vás a na tom, čo sa páči vám.