Čo nové sa chystá? Vyspovedali sme organizátora Behu nočným Breznom

Čo nové sa chystá? Vyspovedali sme organizátora Behu nočným Breznom
Redakcia 16. augusta 2019

Členovia občianskeho združenia ZaBeR – združenia aktívnych Brezňanov v spolupráci s mestom Brezno a technickými službami pripravujú v poradí už siedmy ročník Behu nočným Breznom. Vyspovedali sme predsedu občianskeho Združenia Zaber Pavla Ambrosa a zistili ako to celé vzniklo a či pribudnú nejaké novinky.

Ako, kde, prečo vzniklo združenie ZaBeR a čo je jeho hlavnou náplňou?

Krčmové reči a lamentovanie nás neberú. Ako už samotný názov združenia napovedá, radšej máme činy. Chceme byť aktívni a zaberať v prospech nášho mesta. Práve preto sme sa rozhodli spojiť v občianskom združení s cieľom oživiť spoločenský život v Brezne najmä podporou a organizovaním aktivít zameraných na aktívny spôsob života, šport, kultúru či ochranu a tvorbu životného prostredia. Za ZaBeRom stojí viacero členov, no v súčasnosti sú hlavnými ťahúňmi Pavel Ambros (predseda), Daniel Struhár (podpredseda a riaditeľ behu), Peter Iľanovský, Marek Poliak a Igor Kerestény. Momentálne tvoria bežecké podujatia našu hlavnú organizačnú náplň. Okrem Behu nočným Breznom realizujeme v spolupráci s Geošport Nemecká aj trailový beh Útek do divočiny (trať Brezno Kaufland – Dedečkova chata – Skalka a späť) a tento rok premiérovo aj bežecké preteky Chamarová trail. V minulosti sme sa však organizačne podieľali aj na akciách pre korčuliarov, cyklistov, zastrešovali sme letné kiná, organizovali rozličné brigády, vernisáže atď.

Keďže všetky tieto aktivity robíme vo voľnom čase a väčšina z nás má vlastné rodiny, museli sme postupne tieto aktivity do značnej miery obmedziť. V budúcnosti by sme radi zrealizovali aj nejaké zaujímavé workshopy a kurzy zamerané na tradičné remeslá. Tešíme sa však, že v Brezne funguje viacero organizácií s podobným zameraním ako ZaBeR, takže ponuka aktivít pre ľudí je aj na naše malé mesto pomerne široká.

Víťazi

 Beh nočným Breznom bude už po siedmikrát, na aké novinky, či zmeny sa môžu tešiť návštevníci a bežci?

Čo sa týka noviniek, nie je naším cieľom vymýšľať na silu niečo nové. Nechceme organizovať „masovku“ alebo príliš komerčnú akciu s drahým vstupným. Robíme všetko preto, aby bol náš beh v prvom rade o zážitku – či už pre divákov alebo samotných bežcov. Beh nočným Breznom je jedinečný pre svoju atmosféru a bežci ho majú radi, lebo je pomerne rýchly a s minimálnym prevýšením. Tešíme sa, že cestu na námestie si v čoraz vyššom počte nachádzajú aj diváci, ktorí svojím zanieteným povzbudzovaním dodávajú bežcom energiu a takpovediac ich aj nútia siahať až na dno svojich síl.

Novinkami tohtoročného behu bude aj výborná káva zdarma od našich kamarátov z klubovne TuSOM a drevená medaila s logom podujatia, ktorá zároveň symbolizuje aj naše ekologické nastavenie. Beh nočným behom si zachoval aj svoj charitatívny charakter. Prepojením s charitatívnou akciou na Čiernom Balogu Bežím pomáhať, podobne ako vlani, prispejeme 50 centami za každého účastníka na pomoc onkologickým pacientom. Tím okolo pani Muránskej robí obrovský kus krásnej a zmysluplnej práce. Je dôležité spojiť sily a pomôcť ľuďom v boji so zákernými chorobami.

Pred štartom

Výpočet noviniek by sme azda zakončili pozitívnou správou, že sa nám konečne podarilo zrealizovať myšlienku horehronskej bežeckej ligy, kde budú môcť bežci zbierať body za umiestnenie na jednotlivých pretekov a za výsledné umiestnenie budú odmenení naozaj zaujímavými cenami. Horehronská bežecká mini tour s názvom HorehRun 2019 zahŕňa v tomto premiérovom ročníku zatiaľ len nami organizované behy: 17.8. 2019 Beh nočným Breznom, 14.9. 2019 Útek do divočiny, 26.10 2019 Chamarová trail. Viac informácií prinesieme na našej FB stránke a novinku detailne predstavíme aj na Behu nočným Breznom. Budeme samozrejme veľmi radi, keď nám aj bežci alebo diváci pomôžu svojimi nápadmi a návrhmi zlepšovať toto podujatie.

Pripomínam, že štartovné na jednotlivca je v predpredaji 7 eur (pri zaplatení prevodom do 14.08.2019) a na mieste 10 eur. Trojčlenná štafeta v predpredaji zaplatí spolu 10 eur, resp.13 € pri zaplatení osobne v deň podujatia. Registrovať sa dá on-line do 14.08.2019 na www.marathonbbtour.sk, osobne 17.08.2019 od 18:30 do 20:30 hod na Námestí gen. M.R. Štefánika.

Kto má možnosť pretekať a aká bude tento rok trasa?

Oproti minulému roku budú bežci zaradení do štyroch mužských aj ženských kategórií (A – do 29 rokov vrátane s rokom narodenia 1990 a menej, B – do 39 rokov vrátane s rokom narodenia 1980 až 1989,C – do 49 rokov vrátane s rokom narodenia 1970 až 1979 a D – od 50 rokov s rokom narodenia 1960 a starší) a absolvujú trať dlhú 7,4 km. Trať sa oproti minulému roku prakticky nezmenila, jediná dôležitá zmena sa týka posledného kola, v ktorom už účastníci nebudú musieť absolvovať okruh okolo zvonice, ale pri dobehnutí na námestie bude nasledovať rovno finiš do cieľovej roviny. Pre hobby bežcov, prípadne tých, čo radi behajú v štafete, je možnosť nahlásiť sa aj do trojčlenných štafetových družstiev, kde každý člen odbehne približne 2,5 km dlhé kolo. Časy budú merané časomierou, pomocou čipov.

Počítať treba s viacerými dopravnými obmedzeniami v našich uliciach. Očakávame zhruba tri až stovky bežcov predovšetkým z Brezna a okolia, z Banskobystrického kraja, ale aj z iných regiónov Slovenska či zahraničia. Najviac budú zasiahnuté ulice, ktorými sa pobeží, resp. ktoré s traťou susedia: ulica Boženy Nemcovej po celej dĺžke, Švermova od pošty po križovatku na Fraňa Kráľa, Malinovského po odbočku na Laskomerského a Laskomerského po celej dĺžke. Odporúčame preto vodičom, ktorí v tento deň, v čase medzi 20:00 až 22:00, budú prechádzať mestom, aby sa týmto uliciam radšej vyhli. Rezidentov a všetkých obyvateľov, čo sa budú chcieť dostať do bytoviek, alebo domov

Sprievodné podujatia

na uvedených uliciach prosíme o trpezlivosť a žiadame, aby rešpektovali dopravné značenie a pokyny organizátorov. Často sa totiž stáva, že naši dobrovoľníci sa pri zábranách stretávajú s nevôľou občanov. Sme presvedčení, že pre bezpečnosť a plynulosť podujatia tie dve hodiny uzavretia komunikácií nikomu nespôsobia časovú ani inú ujmu.

 

Môžeme sa tešiť aj na sprievodné podujatia?

Pred behom sa uskutočnia prekážková dráha na bicykloch či odrážadlách alebo tradičný beh okolo námestia pre rodiny s deťmi. Na súťažiacich bude čakať sladká a zdravá odmena. Víťazi hlavného behu budú okrem medailí, pohárov a diplomov odmenení vecnými cenami. Tesne pred slávnostným vyhodnotením, bude prebiehať tombola, v ktorej môžu zvíťaziť aj bežci, ktorým sa nepodarí vystúpiť na stupne víťazov. Po behu už tradične bude After Party v Stodole, kde sa o zábavu postará kapela Silo lampa svieť.

 

 

 

 

Viac o podujatí:

PROGRAM:

  • 18:00 – Hugo Bike Mini

Prekážková cyklojazda pre deti do 10 rokov (registrácia od 17:30 na námestí)

  • 19:00 – Beh pre rodiny s deťmi

Registrácia od 18:30

  • 20:30 – Zumba Warm UP

Rozcvička v štýle zumba

  • 21:00 – BEH NOČNÝM BREZNOM

Registrácia so 20:30, štart cieľ na námestí

  • 22:00 – Slávnostné vyhodnotenie a tombola
  • 23:00 – After party v Stodole – Silo a lampa svieť

PROPOZÍCE: Propozicie_beh_nocnym_breznom_2019

FOTO: OZ ZaBeR / Tomáš Náther