COVID 19 alebo skúsme sa nájsť v nepoznanom ?

COVID 19 alebo skúsme sa nájsť v nepoznanom ?
Zuzana Rosíková 26. marca 2020

Rok 2020. Mnohí z nás si možno povedali, že to bude najlepší rok ich života, prehodnotia svoje doterajšie rozhodnutia, skúsia urobiť niečo inak, alebo si dali rôzne predsavzatia, pretože potrebujeme zmenu. Zmena prišla sama. Hrozba vírusu, o ktorom vie už celý svet, nás uväznila v našich domovoch. Zrazu sa čas spomalil, každodenný stres a pracovný kolotoč sa zmenil na strach o zdravie nás a našich blízkych. Sme doma.

A čo teraz ?

Mnohí z nás to zobrali ako príležitosť či už na jarné upratovanie, čítanie, samovzdelávanie, varenie alebo jednoducho relax. Samozrejme milovníci pohybu skúšajú nájsť rôzne cesty k aktivitám prostredníctvom jógy, domáceho silového cvičenia alebo oprášia stacionárne bicykle a stepre, ktoré doteraz slúžili ako vešiaky na mikiny. No v neposlednom rade je tu naša príroda. Miesto „milión možností“, miesto úniku, triedenia myšlienok a upevňovania fyzického aj psychického zdravia. V tomto období asi začíname konečne chápať zanietenie dlhoročných turistov a milovníkov prírody. Príležitosť vyjsť na najbližší kopec, vybehnúť na osobný maratónik do blízkeho lesa alebo vyšliapať strmák na bicykli je teraz nenahraditeľný spôsob ako vyvolať endorfíny a nemyslieť na pliagu, ktorá je okolo nás.

 

Prichádzajúca jar

Štebot vtáčikov a vitamín D, ktorý si môžeme nadávkovať úplne zadarmo je v dnešných dňoch jedno z najväčších bohatstiev a radostí. Prestať čítať sociálne siete, články a rôzne vyjadrenia, ktoré sú teraz skôr menej prospešné a ísť sa vyvetrať na čerstvý vzduch je rozhodne lepšia voľba. Stačí 30 minút, dva hlboké nádychy a depresia či úzkosť pominie.
Áno, je potrebné dodržiavať nariadenia, a nerobiť z prechádzky stretnutie susedovcov zo spoločného vchodu alebo jednej ulice. Samostatná vychádzka alebo minivýlet vo dvojici môže mať úplne iné čaro. V tichu prírody a hluku našich myšlienok si tak vieme urobiť poriadok nielen doma v skrini, ale aj vo vlastnej hlave. A to naše telo v týchto „KORONADAYS“ potrebuje.


Horehronie je plné neobjavených zákutí

Lesnícky skanzen, Kalvária, Hrončianska dolina, Chamarová-Lúčky, rozhľadne, Dedečkova chata, Banisko…To sú miesta, kde sa možno vyberáme najčastejšie, pretože ich poznáme. Skúsme ísť nato ale inak. Máme čas. Veľa času. Poďme nájsť chodníčky a cestičky, ktoré možno nie sú pre nás tak známe. Miesta, o ktorých sa COVID-u 19 ani len nesníva. Skúsme sa nájsť v nepoznanom. Hľadať iné východiská k dosiahnutiu cieľa. Možno je to práve to, čo dnes potrebujeme. Vyjsť z komfortnej zóny a dosiahnuť vrchol pre seba. Nie pre ostatných.

Text je súčasťou TVOJ BLOG, nieje obsahom redakcie Kam na Horehroní. V prípade potreby môžete autora kontaktovať prostredníctvom redakcie mailom na [email protected].