Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky

Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky
Redakcia 4. mája 2018

V nedeľu 6. mája Vás srdečne pozývame na tradičné podujatie, unikátne svojim charakterom, ktorým spoločne obnovíme tradície spred 100 rokov spojené so salašníctvom.

Salaš Zbojská, Matica Slovenská spolu s oblastnou organizáciou cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE pripravili podujatie Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky, ktoré sa uskutoční v areáli Salaša Zbojská, medzi Obcou Pohronská Polhora a mestom Tisovec.

Podujatie je oslavou našich predkov, valachov a ich kultúry, pôvodnej valaskej gastronómie, jej umenia a rozmanitostí v sprievode bohatého kultúrneho programu.

Dátum nie je náhodný

Vynimočné obdobie v roku sa spája s prvým vyháňaním oviec na pašu. ,,Juraj otvára zem bylinám a hadom“.

V tejto tradícii sa bude niesť aj nedeľný program. Zrána prídu valasi so svojimi ovcami z okolitých chotárov, stáda oviec sa spoja, zamiešajú a požehnajú pri Kaplnke Sv. Juraja priamo na Salaši Zbojská. Tradičným aktom bude sprevádzať pán Martin Tesák. Následne sa ovce prvý krát vyženú sa pašu a odídu s valachmi, ktorí sa budú o ne starať a chrániť och po celý poľnohospodárky rok.

Hostia sa môžu ďalej tešiť na program, počas ktorého sa predstavia:
– Michal Smetanka s pastierskymi ľudovými nástrojmi
– ovčiari a pastierske rodiny s príbehmi zo života
– ľudová hudba Košarinka
– ZAF Pohronci
– mužská spevácka skupina Krnohári
– tanečná škola Tančekovo
– Nezábudky
– Heligonákari Vlčkovci

Na čom si pochutíte?

Hostia budú mať možnosť ochutnať pôvodnú valaskú kuchyňu z domácej produkcie Salaša Zbojská od výborných ovčích syrov, bryndze, pečenú baraninku, či Tľapkance, Tisovské šúľance a nielen to.
Grilované špeciality pripraví na netradičných grilovacích ,,zelených vajíčkach“ niekdajšia hviezda televíznej šou Masterchef, ktorý dnes učí ľudí variť rýchlo, zdravo, lacno v relácii ,,Moja mama varí lepšie ako tvoja“, znamenitý šéfkuchár Ivan Rusina.

Veríme, že spoločne prežijeme krásny deň a uctíme si ducha našich predkov. Všetci sú vítaní v krojoch, podujatie bude prebiehať v čarovnom prostredí salaša, preto si nezabudnite zobrať deky a vychutnať čerstvý vzduch priamo pod holým nebom za sprievodu bečania oviec a štrngania zvoncov.

Vstupné a doprava zadarmo!

K dispozícii bude autobusová doprava zdarma pre držiteľov Horehronie region card a Karty Horehronca medzi Salašom Zbojská – Breznom – Mýtom pod Ďumbierom – Bystrou a Tálami. Autobus bude premávať podľa platného cestovného poriadku.

TEXT: OOCR REGION HOREHRONIE

Viac info: Horehronie