Farba na betón

Farba na betón
Redakcia 22. júna 2023

Farebná betónová podlaha či stena, pri dodržaní základných zásad pri výbere a realizácii farby na betón, bude bezproblémovo slúžiť a robiť radosť svojim užívateľom. Veľa vydarených projektov nás už neraz presvedčilo, že „farebný betón“ má svoje miesto tak v interiéri ako aj v exteriéri.

Tak ako každá farba aj farba na betón musí mať dobrú priľnavosť k podkladu. Súčasne musímať výbornú kryciu schopnosť, má byť odolná voči opotrebovaniu a poškodeniu oderom, ktoré môže vzniknúť aj pri obyčajnom presúvaní nábytku. Dôležitou vlastnosťou je farebná stálosť. Farba nemá zmeniť farebný odtieň. Exteriérová farba má byť navyše schopná odolať poveternostným podmienkam – slnečnému žiareniu, vysokým teplotám, dažďu, mrazu a snehu. K hlavným požiadavkám, v závislosti od miesta použitia, patria odolnosť voči pôsobeniu vody, čističom, pohonným hmotám, minerálnym olejom, zriedeným kyselinám a hydroxidom. Použitie farby musí byť bezpečné. Farba nemôže obsahovať toxické látky, ktoré by sa mohli uvoľňovať do prostredia a byť tak hrozbou pre zdravie či životné prostredie. Z hľadiska realizácie je ideálne, ak má farba na betón konzistenciu, ktorá umožňuje  jejjednoduchú aplikáciu. Farba na betón má byť esteticky príjemná a zodpovedať štýlu a dizajnu prostredia, v ktorom sa aplikuje.

Aký odtieň zvoliť?

Typ farby na betón závisí od konkrétneho účelu a požiadaviek. Ako je to však s odtieňom? Je tu pár zásad, ktoré platia všeobecne. Klasickým odtieňom betónu je šedá farba, ktorá pôsobí neutrálne. Dodáva priestoru, v ktorom je použitá, dojem sily a stability, a zároveň umožňuje ostatným farebným prvkom v priestore vyniknúť. Odtiene šedej zvýraznia štruktúru betónu. Studené odtiene modrej či zelenej všeobecne pôsobia chladno, ale súčasne osviežujúco. Majú tendenciu opticky chladiť priestor a pomáhajú vytvoriť dojem pokoja a relaxácie. Tak to bude aj v prípade použitia tohto odtieňu na betónovom povrchu. Naopak teplé odtiene pôsobia teplým a príjemným dojmom. Spomeňme červenú. Nielen na betóne s ňou môžeme vytvoriť dramatický a výrazný efekt, pritiahnuť pohľad či dodať priestoru dynamiku.

A ak vás ešte realizácia betónovej plochy iba čaká, môžete použiť pigmenty, ktoré sa miešajú priamo do betónu ešte pred jeho aplikáciou.

Špeciálna farba na betón

Väčšina farieb na betón je vhodná na bežné betónové povrchy vrátane podláh v pivniciach, rôznych technologických miestnostiach, kuchyniach, aj v mokrých prevádzkach, a rovnako aj na balkónoch, loggiách či terasách. V ponuke na trhu je vodou riediteľná farba na betón s dobrou mechanickou aj chemickou odolnosťou, ktorá je vhodná na všetky cementom viazané minerálne podklady, a dokonca aj na staré nosné akrylátové farby. Ale pozor, ak potrebujete farbu na betón na pojazdné plochy, napríklad v garáži, s bežnou farbou si nemusíte vystačiť.Riešenie ponúka použitie epoxidovo-živicového náteru, ktorý je odolný voči olejom, zriedeným kyselinám a zásadám, roztokom solí a podobne. Jeho údržba a životnosť patria k jeho hlavným výhodám. Ide o 2-zložkový náter.

Kedy sa neodporúča použitie farby na betón

Existujú situácie, kedy farbu nie je možné aplikovať. Farbu nenanášajte na čerstvý betón, na betón v prostredí s vysokou vlhkosťou, za nepriaznivých poveternostných podmienok, na betón, ktorý nie je správne pripravený, t.j. nie je dostatočne čistý alebo nemá dostatočné parametre.

Spracovateľské zásady

Aby bola zabezpečená dlhá životnosť farby na betónovom podklade je potrebné farbunanášať na kvalitný a vhodne pripravený betónový povrch. Ten musí byť čistý, zbavený prachu, nečistôt a olejových škvŕn, a musí mať primeranú vlhkosť. Súčasne by povrch betónu mal byť hladký a rovnomerný, čo zaručí rovnomerné pokrytie farbou. Betón by nemal byť ošetrený rozmrazovacími látkami, a samozrejme, nesmie byť popraskaný alebo poškodený.

Farebný náter sa nanáša vhodným náradím priamo na betónový podklad. Prvý náter sa odporúča riediť s vodou. Pomer riedenia závisí od konkrétneho druhu použitej farby a odnasiakavosti podkladu. Po vyschnutí 1. náteru (čas opäť závisí od použitej farby) sa aplikuje2. náter. Na dosiahnutie dokonalého krytia a odolnosti náteru sa odporúča aplikovať minimálne dva nátery.

Možno ste práve dospeli k záveru, že vybrať farbu na betón je zložitejšie ako sa môže zdať. Pri výbere farby na betón je najdôležitejšie, či bude použitá v interiéri alebo exteriéri, a či bude na pochôdznej alebo aj pojazdnej ploche. Samozrejme, potom sú tu estetické požiadavky, ako aj požiadavky na údržbu a životnosť. Ak chcete mať istotu, že si vyberiete správne, obráťte sa na odborníkov zo spoločnosti MUREXIN. Podelia sa s vami o bohaté skúsenosti a určite vám dobre poradia.