Folkové Vianoce 2019

Folkové Vianoce 2019
Redakcia 10. decembra 2019

V dňoch 20. a 21. decembra sa v Brezne uskutoční 13. ročník predvianočného festivalu Folkové vianoce. Dvojdňový program festivalu bude prebiehať v priestoroch zrenovovanej historickej budovy židovskej synagógy pod organizačnou záštitou Mateja Struhára a ním iniciovanej vznikajúcej agentúry Hugart.

 

Začínali ako malý festival

Folkové vianoce započali svoju históriu ako malý festival folkovej hudby v roku 2006 v komorných priestoroch MsKS v Brezne. Keďže sa hneď prvý ročník tešil pozitívnym ohlasom, organizačný tím sa rozhodol presunúť miesto konania do rozmernejších priestorov Bombura klubu, kde úspešne pokračoval až po deviaty ročník. Čoraz väčší záujem a rozširovanie sa stálej diváckej základne – na čom nemalú zásluhu má aj pravidelná účasť zástupcov z rodiny Geišbergovcov – doviedlo organizačný tím k rozšíreniam o viaceré umelecké vystúpenia, expozície, či workshopy, ako aj k presunutiu hlavnej časti programu do nezávislých, pokojnejších, no rozmernejších a atmosféry plných priestorov zrekonštruovanej breznianskej synagógy.

Dva večery plné skvelej hudby

Hlavnú náplň tohtoročného programu budú v obidva dni tvoriť večerné hudobné vystúpenia. V úvodný deň sa ako prvé dve v poradí predstavia pesničkárky Mária Knoppová a po nej Mirka Miškechová. Nadviaže stand-up komik a pesničkár Peter Petiar a večer zavŕši známe hudobné zoskupenie Hrdza.
Druhý deň odštartuje folkový pesničkár Martin Libič, pokračovať bude medzibrodský rodák, pesničkár a divadelník Tomáš Pohorelec, a pánov potom vystrieda šarmantná dáma, hudobníčka Zuzana Mikulcová. Zlatým klincom programu bude už tradične Martin Geišberg.

Drobný trh s myšlienkou udržateľnosti

Pred večernými vystúpeniami sa v rámci programu v synagóge uskutoční aj druhý ročník Drobného trhu, kde budú svoje výrobky predávať remeselníci a umelci z Horehronu a okolitých regiónov. Drobný trh bude prebiehať od 09:00 do 17:00 a bude sa niesť v znamení témy „udržateľnosť.“ Predajcovia a remeselníci budú mať v rámci tejto témy za úlohu vyrábať a predávať produkty z recyklovaných, alebo aspoň recyklovateľných materiálov, a to najmä prírodných. V prvý deň festivalu sa uskutoční aj prednáška pre deti zo ZŠ o recyklácii.

Výťažok pôjde na pomoc mladému tanečníkovi

Počas celého festivalu bude v synagóge prístupné aj občerstvenie vo forme teplého čaju, kávy, či punču, ale aj piva, chrumkavých pagáčov a voňavých mandariniek. Občerstvenie bude k dispozícii za dobrovoľný príspevok, ktorý spolu s výťažkom z koncertu a predaja produktov Drobného trhu bude použitý na poskytnutie pomoci mladému tanečníkovi Ondrejkovi, ktorý pri nehode ochrnul a v rámci rehabilitačného procesu potrebuje využívať finančne náročné pobyty v kryo-komore.

Text a foto: TS Folkové Vianoce
FB event: Folkové Vianoce
Viac FOTO z minulého ročníka nájdete vo fotogalérii: