Folkové Vianoce 2022

Folkové Vianoce 2022
Redakcia 24. novembra 2022

Šťastné a veselé, štedré a pokojné…ale aj Folkové Vianoce 2022 !

V dňoch 21. a 22. decembra 2022 sa v Brezne uskutoční 16. ročník predvianočného festivalu Folkové Vianoce. Program festivalu bude prebiehať v priestoroch zrenovovanej historickej budovy židovskej synagógy a zároveň bude vysielaný na facebook-ovej stránke Folkové Vianoce.

Prvý krát v roku 2006

Folkové Vianoce začali svoju históriu ako malý festival folkovej hudby v roku 2006 v komorných priestoroch MsKS v Brezne. Keďže sa prvý ročník tešil pozitívnym ohlasom, organizačný tím sa rozhodol presunúť miesto konania do rozmernejších priestorov Bombura klubu, kde úspešne pokračoval až po deviaty ročník. Čoraz väčší záujem a rozširovanie stálej diváckej základne – na čom má nemalú zásluhu aj pravidelná účasť zástupcov z rodiny Geišbergovcov – doviedli organizačný tím k rozšíreniam o viaceré umelecké vystúpenia, expozície či workshopy, ako aj k presunutiu hlavnej časti programu do nezávislých, pokojnejších, no rozmernejších a atmosféry plných priestorov zrekonštruovanej breznianskej synagógy.

Šestnásty krát v roku 2022

Hlavnou náplňou tohtoročného programu budú večerné hudobné vystúpenia, ktoré sa začnú 21. 12. 2022 o 18.00 hod. Ako prvý v poradí sa predstaví Tomáš Šrámek, prezývaný Bedňa, víťaz Strunobrania so svojským humorom a satirickými textami, ktoré vykresľujú súčasnú nielen geopolitickú situáciu. Neskôr vystúpi skupina Moruša (SK), hudobná skupina hrajúca prevažne folk a šansón v každej podobe. „Mužský“ večer zavŕši už tradične Martin Geišberg s kapelou.

Druhý festivalový deň 22. 12. 2022, viac „ženský“, otvorí Andy Lou (Andrea Loužecká), víťazka súťaže Košický zlatý poklad, ďalej zahraničný hosť z Ukrajiny Mila Medvedovska predstaví nové aranžmány ukrajinských ľudových piesní. Druhý večer vyvrcholí duetom Andrey Bučko a Dominiky Kavaschovej, ktoré budú interpretovať piesne z projektu Morena, čo je satirický pohľad „tradičnej“ ženy z klasických diel slovenských autorov prepletený so súčasnosťou.

Drobný trh & Folkové Vianoce

Okrem festivalu sa organizátor rozhodol obnoviť charitatívny trh – Drobný trh, ktorý bude prebiehať tiež v synagóge v Brezne od 17. do 20. 12. 2022, kde budú svoje výrobky predávať a ich výrobu predvádzať remeselníci a umelci z Horehronia a okolitých regiónov. Počas celého festivalu bude v synagóge prístupné aj občerstvenie, ktoré bude k dispozícii za dobrovoľný príspevok, ktorý spolu s výťažkom z koncertov a predaja produktov Drobného trhu bude použitý na poskytnutie pomoci zdravotne postihnutému dieťaťu z Brezna. Bude možné aj priniesť, vymeniť, prípadne za dobrovoľný príspevok zakúpiť šatstvo. To, ktoré sa zvýši, poputuje do detských domovov a domovov sociálnych služieb v Brezne a v okolí. Spolu s výťažkom z koncertu bude zbierka venovaná na poskytnutie pomoci zdravotne postihnutému dieťaťu – Martinovi Kubínimu z Brezna, ktorý má telesný aj mentálny hendikep. Zbierka je určená na zakúpenie polohovateľného vozíka alebo rehabilitačného pobytu, závisí od množstva vyzbieraných príspevkov.

-MS-

V prípade otázok a ďalších informácií prikladáme kontakt na organizátora podujatia:

Kontakt: Matej Struhár

E-mail: [email protected],

Tel. č.: +421 911 246 848

My si tento ročník Folkových Vianoc určite nenecháme ujsť ! Príďte si aj vy spestriť predvianočné obdobie, vychutnať si magickú atmosféru breznianskej synagógy a podporiť dobrú vec.

Šťastné a folkové #KAMarati !

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní