Horehronské jazzové dni 2019

Horehronské jazzové dni 2019
Redakcia 24. októbra 2019

Aj túto jeseň sa bude z Bombury ozývať skvelá jazzová hudba. Už po šiestrykrát  sa môžete tešiť  na sériu kvalitných jazzových koncertov, ktoré sa predstavujú pod súhrnným názvom Horehronské jazzové dni.

Prvý koncert 30.10.2019

Festival otvorí kapela s krásnym názvom Topoľana.
Jedná sa o je londýnsky jazzovo-folkový sextet. Založila ho slovenská flautistka a speváčka Mária Reháková. Ich repertoár pozostáva z aranžmánov ľudových piesní, ako aj s autorských kompozícií Márie inšpirovaných slovenskou ľudovou hudbou, s ktorou vyrastala v ľudovom súbore Kremienok. Každý člen kapely sa môže realizovať pri tvorbe nových piesní a preto v nich počuť trochu Anglicka, Škótska, či dokonca Argentíny.

Do diára si určite poznačte dátum 20.11 2019

Ďalším umelcom v poradí, ktorého meno poznajú po celom svete je Eric Marienthal, držiteľ dvoch ocenení Grammy, geniálny saxofonista a obrovská inšpirácia pre generácie hudobníkov. Vystúpi na pódiu v NKP Bombura spolu s AMC Trio, ktoré rovnako netreba nikomu predstavovať a vás čaká nezabudnuteľný zážitok, veď hudobník, ktorý hral s muzikantskými pojmami ako napríklad Elton John, ChicCorea, StevieWonder, B.B. King či Olivia Newton John prinesie energiu dosiaľ na Horehroní nevídanú.

Do tretice sa nám predstavia mladíci z Levíc 23.11.2019

Do tretice sa nám predstavia mladíci z Levíc, hrajúci jazzrock ostrý ako britva, volajú sa 300 Hrmených a vzhľadom k ich veku ich čaká určite zaujímavá hudobnícka budúcnosť, jeden zo schodíkov, ktoré k nej vedú bude určite aj vaša účasť a podpora ich hudobnej produkcie. Na pódiu nebudú dňa 23.11 sami, pretože v ten istý večer vystúpi kapela Definitivum. Spozornieť by mali najmä ctitelia tradície Deža Ursínyho, ktorým meno Marcel Daniš hovorí viac ako bežným smrteľníkom. Samozrejme sa jedná o člena Dežovej kapely Provisorium, ktorý príde predstaviť horehronským divákom kapelu Definitivum.

Jazz + folk + experiment = ďalšia pecka 30.11.2019

Vo väčšine rozprávok by to číslom tri končilo, ale v tej našej tomu tak nie je, pretože náš jazzový drak má až šesť hláv a štvrtá v poradí je reprezentovaná Quartetom Viléma Spilku a kapelou Velvet Case. Zloženie kvarteta je nasledovné : Radek Zapadlo – tenor saxofón, Vilém Spilka – gitara, Vlastimil Trllo – kontrabas, Martin Kleibl – bicie. Opísať ich hudobnú produkciu môžeme asi nasledovne: 1 Zmiešajte jazz a folk a súčasné vplyvy. 2. Pridajte štipku experimentovania. 3. Dochutiť melodikou. Všetko spolu premiešať a výsledný efekt si príďte vychutnať 30.11 2019 v umeleckej kuchyni NKP Bombura. Ďalším chodom večera bude mladé mäsko, kapelka Vevet Case, moderný jazz ovplyvnený hip-hopom či neo soulom je zaujímavým spojením mladých talentov slovenskej jazzovej a popovej scény. Začiatky Velvet Case siahajú do roku 2016, kedy spolu začali hrávať speváčka Júlia Kozáková a klavirista Peter Kunzo. Dnes po ich boku môžete na pódiu vidieť aj výnimočný talent slovenskej hudobnej scény, basgistaristku a skladateľku Lauru Jaškovú, a vyhľadávaného bubeníka Davida Juraja Rašiho.

Dve hudobné lahôdky 6.12. a 7.12.2019

Dve posledné hudobné lahôdky si budete mať možnosť vychutnať 06.12 a 07.12 2019. Mikuláš vám okrem sladkostí, eventuálne vreca plného uhlia prinesie aj vystúpenie kapely TwinDragons, , ktorá vznikla v roku 2002. Založil ju basák Nathaniel Peterson. Twin Dragons sa v poslednýchtroch rokoch odohrali viac ako 300 koncertov v Európe. Kombinácia bluesového hlasu Nathaniela a silné gitarové hranie jedného z najlepších gitaristov v Európe Maria Schilira robia túto skupinu jedinečnou. Určite si ju teda nenechajte ujsť a pamätajte, že u nás sú na Mikuláša aj zlé deti odmenené krásnym hudobným zážitkom. No a čerešnička na záver pochádza z nášho malebného Slovenska a nie je to nikto iný ako jazzová stálica, muž nesúci vo svojom priezvisku názov nádherného stromu, maestro Peter Lipa. Tentoraz so sebou prinesie ozajstnú špecialitu hudobné zoskupenie Slovak Accordion Orchestra ktoré založil v roku 2017 nevidiaci akordeonista a trojnásobný laureát medzinárodných festivalov Vladimír Košík, nástroj možno neštandardný pre jazzové rytmy a spojenie chytľavých textov Petra Lipu sľubuje netradičný zážitok a posúva hranice jazzu do zatiaľ neprebádaných končín. Srdečne vás všetkých pozývame aby sme spoločne naplnili svoje duše nádhernou, večne živou hudbou a obohatili tak svoje vnútro o výnimočné zážitky, ktoré prúd času len tak nenaštrbí.

TS:  www.bombura.sk
FB event: https://www.facebook.com/Bombura-NKP-367755326746836/
Vstupenky:   https://www.ticketlive.sk/sk