Ján Chalupka – Kocúrkovo

Ján Chalupka – Kocúrkovo
Redakcia 1. júna 2018

Ján Chalupka sa narodil v rodine  evanjelického farára Adama Chalupku v roku 1791 a rovnako ako aj jeho brat Samo Chalupka,  bol literárne činný. V roku 1824 sa stal farárom v Brezne. Vďaka svojim divadelným hrám patrí medzi zakladateľov slovenskej divadelnej tradície.

Uvedenie jeho prvej veselohry Kocúrkovo v roku 1830 sa stalo impulzom rozvoja divadelného života Vytvoril nový typ satirickej frašky, kde v prostredí slovenského malomesta dokázal vysmiať životný štýl remeselníckych majstrov, úradníkov a mešťanov. Robil si posmech z ríšskeho snemu, z novej ženskej módy a odsudzoval kartárstvo.

Inšpirácia – Brezno

Podľa indícií ho k napísaniu diela viedla malomeštianska spoločnosť v Brezne. Brezňania na Jána Chalupku nezanevreli aj napriek výsmechu. V Brezne nájdete Divadelný súbor Jána Chalupku, ktorý v tomto období funguje nepretržite už 95 rokov a taktiež Gymnázium Jána Chalupku, ktoré oslávi 80 rokov. V septembri 2018 sa uskutoční už 14. ročník inšpiratívneho festivalu DIVADELNÁ CHALUPKA s medzinárodnou účasťou.

Kukni aj: Ladislav ChudíkHorehronské dni spevu a tanca

Zdroj: www.wikippedia.sk , www.osobnosti.sk