Jaskyňa mŕtvych netopierov

Jaskyňa mŕtvych netopierov
Redakcia 2. mája 2019

Jaskyňa mŕtvych netopierov je najvyššie položená, sprístupnená, vysokohorská jaskyňa na Slovensku. Výnimočnosť jaskyne spočíva v turistickom sprístupnení samotnej prehliadkovej trasy. Jaskyňa je autenticky osvetlená a k zdolaniu prehliadkovej trasy je potrebné vystrojiť sa bezpečnostným úvezom a ochrannou prilbou, ktorá je v cene prehliadky.
Tí odvážnejší si môžu zapožičať jaskyniarsku výstroj a vyskúšať si jaskyniarsky speleotreking. Celkovo sú sprístupnené tri varianty prehliadok. Dve náročnejšie trasy sú vhodné pre osoby staršie ako 18 rokov. Jednoduchšiu prehliadkovú trasu by mali bez problémov zdolať už aj 8 ročné deti.

Vystrojený jaskyniarskym výstrojom, máte jedinečnú možnosť nazrieť do tajuplného podzemia Nízkych Tatier. V temnom a chladnom prostredí s liečivými účinkami na horné dýchacie cesty spoznáte, okrem iného aj tajomstvo mŕtvych netopierov s pravými jaskyniarmi.

Prehliadková trasa A (Dospelý 10€, dieťa 5€)

Prehliadková trasa je navrhnutá pre širokú verejnosť, ktorá si chce užiť podzemné dobrodružstvo a obdivovať krásu podzemia vysokohorskej jaskyne. Trasa je ideálna ako spríjemnenie návštevy Nízkych Tatier. Určite poteší každú rodinku, ba dokonca aj s detičkami od cca. 8 rokov vyššie. Jedná sa o turisticky sprístupnenú prehliadkovú trasu. Avšak je nutnosťou upozorniť, že trasa je náročnejšia oproti bežne sprístupneným jaskyniam. Charakteristická je predovšetkým svojimi skalnými chodníčkami a lanovými trapézovými isteniami. Prehliadková trasa je dlhá 1km a doba trvania prehliadkovej trasy je približne 1 hodina a 20 minút, v závislosti od počtu návštevníkov. Od návštevníkov sa vyžaduje pevná obuv a teplé oblečenie. Trasa A vedie centrálnym 7 poschodím jaskyne.

Set pre Speleotreking B (30€)

Speleotreking so sebou prináša nutnosť skúseností s pohybom vo vysokohorskom teréne a ovládania základných lezeckých návykov. Speleotreking B je prechod niekoľkými exponovanými miestami, vyžadujúcimi si istenie prostredníctvom lanových techník. Nutnosť pevnej horskej obuvi najlepšie nad členky. Doba trvania trekingu je približne 2 hodiny a viac. Spleotreking je prístupný len pre fyzicky zdatné osoby staršie ako 18 rokov !!!

Set pre Speleotreking C (40€)

Tak táto pochúťka vôbec nie je pre každého, ide o náročný jaskynný terén, takmer nepretržite exponovaný. Pohyb si častokrát vyžaduje pokročilejšie lezecké zručnosti. „C-čko“ je jedným z najťažších speleotrekingom v JMN, a preto jej výber treba dôkladne zvážiť. Doba speleotrekingu C je približne 3 hodiny a viac. Spleotreking je prístupný len pre fyzicky zdatné osoby, ktoré sú staršie ako 18 rokov !!!

Mimoriadny vstup – Prehliadková Trasa A (100€)

Ide o vstup mimo otváracích hodín, pričom počet dospelých osôb nepresahuje počtu 10 osôb. V prípade mimoriadneho vstupu nad 10 osôb bude účtovaný, a za každú ďalšiu osobu je príplatok 10€. Pre školské zájazdy a exkurzie je daná cena podľa dohody.

Upozornenie!

Jaskyňa sa nachádza vo vysokohorskom teréne v chránenom území NAPANT. Od návštevníkov sa vyžaduje pevná turistická obuv, teplé oblečenie a fyzická zdatnosť.
Pred vstupom do jaskyne je nutná rezervácia telefonickou formou alebo e-mailom.

tel:+421 905 135 535

mail:[email protected]

Zdroj: www.JMN.sk

FOTO: JMN