Kráľova Hoľa

Kráľova Hoľa
Redakcia 4. januára 2019

Kráľova hoľa (1 946,1 m n. m.) je najvyšší vrch Kráľovohoľských Tatier, východnej časti Nízkych Tatier. Kráľova hoľa patrí medzi najnavštevovanejšie vrchy v Nízkych Tatrách.

Krásne výhľady

Poskytuje prenádherné výhľady na široké okolie. Na jednej strane sa kocháte výhľadom na Spiš, Vysoké Tatry, Liptov na druhej strane máte ako na dlani celé Horehronie. Nečudo, že je táto kráľovná ospevovaná v mnohých piesňach a básňach. Veď pieseň „Na Kráľovej holi“ je považovaná za druhú slovenskú hymnu. Na vrchole sa od roku 1960 týči televízny a rozhlasový vysielač Kráľova hoľa (odkedy vystriedal strom zelený) a pod jej majestátnosťou pramenia slovenské rieky Čierny Váh, Hnilec, Hornád a Hron.

Namiesto garáže horská chata

Skvelou správou pre výletníkov a návštevníkov je otvorenie Horskej chaty pod Kráľovou hoľou, ktorá sa nachádza na Prednom sedle na pol ceste zo Šumiaca na Kráľovu hoľu. Vznikla rekonštrukciou starej garáže pre ratrak. Rekonštrukcia začala 1. mája 2015. Horská chata je celoročne otvorená. Turisti tu majú možnosť občerstviť sa, vychutnať si dobre chladené pivko, dať si niečo pod zub ale taktiež tu aj núdzovo prespať.

Na Kráľovu hoľu sa dostanete z viacerých východiskových bodov, z obce Šumiac, z Telgártu, z Liptovskej Tepličky aj z obce Spišské Bystré. Z obce Šumiac vedie priamo na Kráľovú hoľu asfaltová cesta, ktorá neslúži pre verejnú dopravu.

Foto: Dominika Voletzova