Kŕmenie mladých psov: ako šteňatám dávkovať mokré krmivo?

Kŕmenie mladých psov: ako šteňatám dávkovať mokré krmivo?
ersor 2. marca 2023

Pokiaľ ide o kŕmenie vášho psa, existuje iba tenká hranica medzi prekrmovaním, nedostatočným kŕmením a dosiahnutím dokonalej rovnováhy. Ak kŕmite vášho psa príliš veľa, bude priberať na váhe. Nedostatočné kŕmenie má zase časom škodlivé účinky na jeho zdravie. Odhadnúť správnu dávku môže byť obzvlášť náročné, najmä u mladých psov a šteniatok. Koľko vlhkého krmiva by ste im teda mali dávať? Máme odpovede, ktoré hľadáte.

Zistite správnu veľkosť porcie pre vášho psa

Správne dávkovanie je základom správneho stravovania vášho psa. Základným pravidlom, ktorého by ste sa v tomto prípade mali držať, je tabuľka s odporúčaným dávkovaním, ktorú nájdete na každom druhu krmiva. Danú gramáž je pritom potrebné rozdeliť podľa toho, koľkokrát denne psa kŕmite.

Pokiaľ chcete, mokré krmivo môžete zmiešať so suchým. Psy tieto kombinácie zbožňujú a pre vás je to príležitosť, ako vášmu miláčikovi zabezpečiť vyváženú stravu. Tento spôsob kŕmenia sa niekedy nazýva aj „topping“ a dokáže jednoducho urobiť granule pre psov pre vaše šteňa o niečo vzrušujúcejšie. Nezabudnite však pri určovaní správnej dávky vziať do úvahy celkovú nutričnú hodnotu granúl a konzervy.

Akej veľkosti je váš pes a koľko má rokov?

Čím je pes väčší, tým viac potravy bude denne potrebovať. Niektoré plemená psov tiež môžu vyžadovať viac potravy ako iné kvôli rýchlejšiemu metabolizmu alebo energetickej hladine. Mokré krmivo je často drahšie ako suché krmivo a pes ho denne potrebuje omnoho viac. Náklady tak môžu byť v prípade kŕmenia výlučne vlhkým krmivom prekážkou, najmä ak máte väčšieho psa. V mnohých prípadoch je preto vhodnejšie zaraďovať vlhké krmivo do jedálničku iba ojedinele, napríklad ako odmenu, alebo zmenu stereotypu. Berte tiež do úvahy, že mladšie psi potrebujú viac potravy ako seniori. Ako psy starnú, ich metabolizmus sa spomaľuje.

Má váš pes ideálnu hmotnosť?

Ak vaše šteňa nemá ideálnu váhu, budete musieť spolupracovať s vašim veterinárom a vytvoriť mu špeciálny diétny plán. Ak váš pes naopak potrebuje pribrať na váhe, je opäť potrebné v spolupráci s veterinárom vytvoriť priestor, aby ste mu pomohli nabrať kilá navyše tým správnym spôsobom. Samozrejme, všetko závisí aj od konkrétnych ročných období. Vaše šteňa môže v zime potrebovať nejaké kalórie navyše, aby sa zostalo v teple a udržalo si energiu.

S tým nepriamo súvisí aj to, ako aktívny je váš pes počas dňa. Ak váš pes behá, chodí na túry alebo súťaží na športových podujatiach, môže potrebovať viac kalórií ako bežné šteňa, ktoré väčšinu dňa prespí. Rozhodne sa oplatí porozprávať sa s vašim veterinárom alebo skúseným odborníkom na výživu, aby ste sa uistili, že váš pes je v optimálnej kondícii.

Koľkokrát denne by ste mali kŕmiť vášho psa?

Šteniatka obecne jedia tri až päťkrát denne. Denná odporúčaná dávka by sa preto mala rozdeliť podľa toho, koľkokrát psíkovi dávate žrať. Dospelé psy jedia v priemere 2-krát denne, no niektoré môžu počas dňa jesť aj 3-4 malé jedlá. Ak je váš pes plemeno, ktoré je náchylné na nadúvanie, môžete mu jedlo rozdeliť na menšie porcie.

Výživa vášho psa hrá veľkú úlohu v jeho celkovom zdraví a prevencii chorôb. Vďaka týmto tipom si môžete byť istí, že vaše šteňa kŕmite správne. Ak máte akékoľvek otázky alebo obavy týkajúce sa výživy vášho psa alebo toho, čím ho kŕmite, obráťte sa na vášho veterinára, kvalifikovaného odborníka na výživu, alebo navštívte najbližší zoo obchod. Váš maznáčik totiž vďaka vhodnej strave bude viesť dlhší, šťastnejší a zdravší život!