KROKUJEME po Horehroní

KROKUJEME po Horehroní
Redakcia 9. septembra 2022

Vitaj september #naHorehroni ! Čo nám prinesieš ?

My veríme, že dokonalé jesenné počasie, nejaké to „babie leto“ a príležitosť vychutnať si septembrovú prírodu v našom kraji.

SEPTEMBROVÁ KROKOVACIA VÝZVA

10 000 krokov za deň je fenomén, ktorý je na jednej strane odsúdený ako mýtus, no na druhej veľmi vyzdvihovaný ako spôsob, ktorým je ľudí možné viac motivovať k pravidelnej fyzickej aktivite.

Či už to bude 5, 10 alebo 20 tisíc krokov, každý pohyb sa počíta…

Chôdza je pre nás najprirodzenejší a najľahší spôsob ako sa hýbať, tak prečo ho nevyužiť ? Naše nohy nás dovedú kam budeme chcieť.

Obdobie jesene je asi najideálnejší čas, kedy sa vybrať do hôr. Počasie je menej premenlivé, netrápia nás horúčavy, alebo v opačnom prípade veľká zima a v neposlednom rade – matka príroda hrá farebné divadlo.

Všetko do seba pekne zapadá, stačí už len obuť turistické topánky a ísť! #kamnahorehroni za jesennou turistikou alebo naháňať svojich „10 000 krokov“ ?

Z „Trangošky“ hore na „Štefáničku“ , odtiaľ na Ďumbier, smelo na Chopok, cez Kosodrevinu zase dole. Alebo začnete na Čertovici ? Či štart svojej cesty naplánujete z opačnej strany a budete prechádzať z Chopka na Ďumbier ?

Trás je hneď niekoľko ! Stačí len prehodnotiť svoje možnosti z hľadiska času a kondície.

Turistika po hrebeňoch Nízkych Tatier patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Nie je to náš skromný názor, ale fakt, ktorý vám potvrdia mnohí vášniví turisti. Čo sa týka časovej náročnosti, váš výlet môže trvať od piatich hodín až po celodennú túru. Všetko samozrejme závistí od toho, ako budete postupovať a či napríklad využijete aj možnosť jazdy na lanovke.

IDEM AJ S DEŤMI !

Výhodou tohto výletu je, že sa ho môžu zúčastniť starší ale aj mladší turisti. Na svoje si prídu zdatní turisti, ktorí chcú prejsť všetko „po svojich“ ale aj rekreační výletníci, ktorý sa výhľadmi radi kochajú aj z lanovky.

100 ľudí, 100 chutí…

Nech to nie je len o turistike, ale aj iných zážitkoch. Gastronomických alebo poznávacích ?

Domáci turisti z Horehronia by vám určite odporučili, nevynechať na Štefáničke výbornú fazuľovú alebo kapustovú polievku. Na rotunde parenú buchtu či horúce „nízkotatranské“ espresso. Pri prechode cez Kosodrevinu prestávka na horalku a čaj.

Tu ale svoju pauzu môžete predĺžiť a spojiť turistiku s návštevou múzea. Áno presne tak – múzeum v horách. Konkrétne múzeum lanovky Von Roll, vďaka ktorej sa oblasť Nízkych Tatier stala najvyhľadávanejšou destináciou dovolenkárov v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.

Doobedný výlet, poobedná prechádzka, cieľ behu či cykloturistiky…

Na Dedečkovej chate nájde svoje útočisko každý – či už je to milovník prírody, športu alebo len rekreačný návštevník, ktorý spoznáva zákutia Horehronia.

Výnimočné na tomto mieste je to, že vás vždy privítajú s otvorenou náručou a samými dobrotami.

Pre niekoho je silnou motiváciou poriadne čapované pivo, pre niekoho zas domáci kotlíkový guľáš či čerstvý zákusok, ktorý na chate pripravujú s tajnou ingredienciou lásky.

AKO SA SEM DOSTANEM ?

Pešo, na bicykli, v zime na lyžiach alebo aj behom…existuje niekoľko trás:

 • z Brezna dolinou Lazná, cez Kyslíkovú cestu (cca 1hod 30min.)
 • z Brezna cez Rúry  ( cca 1hod 35min.)
 • z Vagnára (kopec medzi Mýtom pod Ďumbierom a Halnami) smerom na Pohanské k vysielaču až na Diel (cca 1hod 20min.)
 • z Mýta pod Ďumbierom lyžiarskou zjazdovkou treba isť doprava (cca 30min.)
 • z Bystrej turistickým chodníkom od Bystrianskej jaskyne (cca 50min.)
 • z obce Valaská cez Potôčky (cca 1hod 20min.)

Tak čo ? 10 000 krokov smerom na Dedečkovu ?

Oplatí sa, za ten koláč stojí aj omnoho viac.

Klenovský vepor dal meno celému pohoriu. Najvýraznejší vrchol pohoria dostal meno po divej svini – jeho unikátna lichobežníková silueta ľuďom oddávna pripomínala chrbát „vepra“ – zvieraťa, ktorým sa hemžili tunajšie lesy v minulosti. Samotný vrchol Klenovského Vepra je zalesnený. Cestou hore sa ale z niektorých miest otvárajú pekné výhľady, najmä na hrebene Veporských a Stolických vrchov. K ďalším atraktivitám vrcholovej časti hory patria krásne andezitové bralá, ktoré predstavujú zvyšky sopečného príkrovu.

Klenovský Vepor bol dokonca vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu. Je to kvôli tomu, že sa tu nachádzajú vzácne hlboké lesy s množstvom chránených druhov fauny a flóry. Asi polovica rezervácie má charakter pralesa.

Na Klenovský Vepor vedie viacero značkovaných chodníkov. Vrch je pomerne odľahlý, výstup naň je preto zväčša dosť dlhý. Východiskom túr môžu byť obce Klenovec, Pohronská Polhora či Sihla, Čierny Balog, tiež mesto Tisovec alebo sedlo Zbojská.

Boli ste už na Vepri ? Táto túra vás bude stáť určite viac krokov, no neoľutujete !

KROK ZA KROKOM….

Horehronie je miesto, kde ani nemusíte ísť práve na turistiku, aby vám hodinky alebo telefón „odpípali“, že ste dosiahli nastavený cieľ počtu krokov.

Niekomu stačí, keď vybehne „na kopec za domom“ alebo k rozhľadni nad cestou.

Nedeľná prechádzka Breznianskou kalváriou, atraktívny Lesnícky skanzen, náučné chodníky, prírodné vodopády…

TO TU MÁME ?

…áno, to všetko tu máme „priamo pod nosom“. Poďte teda s nami „naháňať“ svojich 10 000 krokov.

V SEPTEMRI KROKUJEM PO HOREHRONÍ !

…a bude to mať hneď niekoľko benefitov:

 • pohyb na čerstvom vzduchu
 • spoznávanie regiónu
 • pálenie kalórií
 • výlety s priateľmi alebo rodinou
 • pekné fotky

MY SI IDEME PRE SVOJE KROKY !

… idete aj vy ? Dajte nám vedieť !

Peknú #jesennaHorehroni !

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní