Kultúra v karanténe

Kultúra v karanténe
Zuzana Rosíková 3. apríla 2020

„Bez kultúry niet národa.“

Sama o sebe má niekoľko významných funkcií. Vzdelávacia, socializačná, výchovná, rekreačná, humanizačná. Predstavuje našu identitu, odlišuje nás tým od zvierat. Horehronie je región, kde má kultúra svoje miesto. Buď v podobe rôznych podujatí alebo zoskupení, ktoré v rámci regiónu pôsobia. Nie je žiadnym tajomstvom, že Horehronie je miestom, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je stále prežívajúci folklór. Dôkazom toho sú mnohé aktívne fungujúce telesá ako folklórne súbory a skupiny, ľudové hudby, detské folklórne zoskupenia, spevácke skupiny, sólisti speváci a inštrumentalisti, ktorí svoje umenie s hrdosťou reprezentujú doma ale aj v iných kútoch Slovenska. Aby sme neostali len pri tradičnej kultúre nezabúdajme aj na našich divadelníkov, členov dychovky, interpretov moderného tanca či modernej hudby. Pri všetkej skromnosti môžeme povedať, že zástupcovia kultúry z Horehronia sa prezentujú ako interpreti, ktorí prinášajú divákom kvalitu. Možno je to hrdým horehronským temperamentom, ale určite má na tom podiel aj radosť a chuť, s akou podávajú svoje výkony.

Fungovanie kolektívov si vyžaduje mnoho

Fungovanie kolektívov si vyžaduje mnoho ale najmä ľudí a ich čas. Čas potrebný na trénovanie a tvorbu. Sú to hodiny práce, pri ktorých sa z členov zoskupení stávajú nielen priatelia alebo spoluúčinkujúci, ale spoločne tvoria komunitu. No teraz ostali uväznení aj oni. Pre bezpečnosť seba aj ostatných stopli svoje stretnutia.
Situácia šíriaceho sa vírusu COVID-19 ohrozuje kultúrny život regiónu a to hlavne kvôli rušeniu spoločenských podujatí. Za rohom sú už termíny, ktoré patria mnohým folklórnym festivalom, koncertom, predstaveniam… Obdobie, kedy môžu umelci potešiť čo najviac divákov, vzájomne si odovzdať energiu a inšpiráciu. Stále nevieme, či bude možnosť ich organizovania.
Ale, zdravie na prvom mieste! A stále máme priestor pre osobný rozvoj. Kultúru tvoríme spoločne, ale aj každý sám za seba. Srdcu blízku pesničku si môžeme zanôtiť aj doma, či už v sprche alebo pri varení. Ak máme doma šikovného muzikanta nedovolíme mu predsa, aby svoj nástroj nechal zapadnúť prachom. Malé vystúpenie „jednokročka, dvojkročka“ môže byť večerný program namiesto televíznych správ. Športovci predsa nie sú jediní, kto sa musí udržiavať vo forme a nevychádzať z rytmu.

Podpor kultúru a buď kreatívny

Obdivujete šikovné vyšívačky, majstrov dreva alebo kože? Maľujete, skladáte piesne, recitujete básničky? Teraz máme čas. Venujme ho kreatívnej činnosti, ktorá odvráti naše myšlienky od ťažších dní a prinesie radosť. Radosť z maličkostí, ktorá nám je teraz taká vzácna.
Čo tak dať si malú výzvu ? Podeľme sa medzi sebou a navzájom sa inšpirujme prostredníctvom sociálnych sietí. Zaplavme ich niečím pozitívnejším, nielen správami o víruse a hoaxami, ktoré vyvolávajú paniku. Natoč video, pošli fotku a zdieľaj ju s milovníkmi kultúry, ktorých je na Horehroní určite neúrekom. Kreativite sa medze nekladú, či spievaš, tancuješ, hráš, maľuješ…Aby sme nejako začali, pozri priložené videjko. Podporme sa a prinesme svetlo týmto dňom. Nenechajme si vziať kultúru, ktorá je našou súčasťou. Kultúru, ktorá z nás robí ľudí.

https://www.youtube.com/watch?v=nc16Q60oUFQ