Letné tipy na výlety po Horehroní

Letné tipy na výlety po Horehroní
Redakcia 3. augusta 2023

Horehronie je unikátny slovenský región, ktorý každoročne láka viac a viac turistov nielen zo Slovenska. Na tejto oblasti je špecifické práve konštatovanie, že je atraktívny ako počas zimnej, tak aj v priebehu letnej turistickej sezóny. Toto možno Horehronie trochu odlišuje od iných turisticky zaujímavých oblastí Slovenska. V Bratislave si totiž v zime asi naozaj nezalyžujete, a naopak, v Tatrách nenájdete toľko prírodných pamiatok či krás, ako práve na Horehroní. Kam sa tam teda vybrať?

V meste či v prírode?

Pri letnej dovolenke je fajn zvoliť si akúsi základňu, kde sa ubytujete, a odkiaľ budete vyrážať na výlety. V prípade Horehronia si môžete voliť medzi ubytovaním vo väčšom turistickom centre, ako aj medzi ubytovaním na samote v lone prírody. Aj toto je niečo, čím sa nemôže pochváliť každý slovenský región. Spomínané ubytovanie na samote má svoje čaro, zvlášť v ihličnatých lesoch, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú. Skúste sa napríklad vybrať do obce Predajná pri ceste na Podbrezovú a ubytujte sa na samote, kde je okolo vás len čistá príroda. Je to ideálna psychohygiena. 

Krásna príroda

Ak už máte ubytovanie, tak dovolenka na Slovensku strávená na Horehroní, sa môže začať. Vlajkovou loďou tohto regiónu je bezpochyby nádherná a jedinečná príroda. V obci Bystrá sa nachádza Bystrianska jaskyňa. Nájdete v nej tri priepasti i nádherné kvaple, ktoré hneď udrú do oka. Neďaleko je aj Netopieria jaskyňa, tú nájdete v blízkosti obce Nemce. Rovnako môžeme odporučiť výlet na Predajnianske vodopády v dostupnosti od spomínanej obce Predajná. Všetky tri miesta sú ideálne pre letné výlety spojené s turistikou a pobytom v prírode. Alebo sa ´stačí´ vydať na letnú túru po kopcoch a lesoch, ktorými je Horehronie priam posiate. Možností je priam nekonečno a príroda ponúka naozaj čokoľvek, na čo si v danej chvíli zmyslíte. 

Historické miesta na Horehroní

Pre horehronský región bola dobrou reklamou trilógia Nevera po slovensky, ktorá sa venovala životu horárov práve v tejto oblasti. Ukázala nám krásy Horehronia, spojené s prírodou. Popri prírode sú tu však aj miesta, ktoré zo seba priam dýchajú históriou. Stačí spomenúť unikátnu Čiernohorskú železničku Čiernom Balogu. Možno poznáte to ikonické video, kde tento vláčik premáva popred tribúnu počas futbalového zápasu. Teraz by ste si to mohli pozrieť aj na vlastné oči počas vašej letnej dovolenky. Absolútnou klasikou na Horehroní je návšteva Banskej Štiavnice, častého turistického cieľa. V Banskej Štiavnici môžete objavovať historické centrum s viacerými miestami na to, ako sa dobre najesť či napiť. A rovnako je tu baňa, kde sa nachádza banské múzeum v prírode. Silný príbeh prináša aj Múzeum SNP, ktoré sa nachádza v Banskej Bystrici. V rámci spoznávania a vzdelávania je vhodné navštíviť aj toto miesto a dozvedieť sa niečo viac o tomto významnom okamihu našej histórie. 

Kúpaliská či golf

V zime sa lyžujete, v lete kúpete. Skúste ísť niekedy na futbal do Podbrezovej a sadnúť si na hlavnú tribúnu, ktorá je naozaj strmá a vysoká. Na jar vidíte zasnežené končiare Nízkych Tatier, v lete si tam zase v blízkosti viete zaplávať. Na Horehroní sa nachádza viacero kúpalísk i možnosť zahrať si golf. Čarovné je, že všetko je to obkolesené krásnou prírodou a takmer na rovnakých miestach viete v zime realizovať zimné športy. A to je práve na tomto regióne to krásne. Už stačí len pripraviť si vhodné tričká s potlačou a vybrať sa na letnú dovolenku na Slovensku na Horehronie. Výhodou je, že všetko je na Slovensku dostupné autom či vlakom, a viete si tu dosýta oddýchnuť aj bez toho, aby ste museli cestovať niekam veľmi ďaleko. Aj preto záujem o dovolenky u nás neustále rastie.

Zdroj obrázku: Dobroslav / stock.adobe.com