24. októbra 2021

Lúka plná sysľov. Čo by si mal vedieť skôr, ako sa tam vyberieš.

Lúka plná sysľov.  Čo by si mal vedieť skôr, ako sa tam vyberieš.
Redakcia 25. júna 2020

Vzhľadom na uzavretú cestu je možné navštíviť syslíky nasledovne.

Od Červenej Skaly je to trochu problém, cesta je uzavretá medzi Prednou Horou a Muráňom. Takže od Červenej Skaly by sa dalo dostať autom iba po Prednú Horu, tam zaparkovať a odtiaľ ísť peši po ceste na sysľovisko. Od Muráňa sa viete dostať buď peši z Muráňa – t.j. v Muráni odstaviť auto a po lúkach alebo po ceste prejdete na sysľovisko (je to asi 2,5 km a je to nenáročná trasa), alebo sa priblížite k sysľovisku autom, to odstavite ešte pred zákazom na kraji cesty a pár metrov prejdete peši. Ak vás na námestí v Muráni zastaví hliadka, poviete, že idete na sysľovisko. Nepokusajte sa však autom dostať až na parkovisko pri sysľovisku, mohli by ste od polície dostať pokutu. Totiž tesne pred sysľoviskom v smere na Prednú Horu je totiž cesta na dvoch miestach poškodená, preto je uzavretá. Do Muráňa sa ale ľudia z Horehronia dostanú len po trase Brezno – Zbojská – Tisovec – Muráň.

Prejazd cez Národný park na trase Javoriny – Veľká lúka – Muráň ako obchádzka je povolený len pre určité skupiny ľudí, ktoré to sú, nájdete tu: https://www.facebook.com/312971328852623/posts/1672923662857376/

Ďakujeme pekne za aktuálne informácie Národnému parku Muránska planina

 

Hoci Lúka plná sysľov nepatrí do lokality Horehronia, ale keď ste už tu, je to len pár kilometrov za zážitkom, ktorý vás očarí. Syslia lúka sa nachádza v lokalite Biele vody v Národnom parku Muránska planina.

Sysle tu môžete pozorovať z bezprostrednej blízkosti, budú pred vami pobehovať a dokonca vám brať jedlo z ruky. Zoberieme to však všetko poporiadku…

Kde nájdeš sysliu lúku?

Syslovisko sa nachádza približne 2,5 km od obce Muráň smerom na Prednú Horu. Pokiaľ sa rozhodnete ísť z druhej strany, tak na konci obce Červená skala odbočíte smerom na Prednú Horu a z Prednej Hory je to približne 4,5 km po pravej strane. Momentálne vás na syslovisko neupozornia žiadne veľké tabule či bannery. Treba byť pozorní a rozhodne to nájdete. Približne 200m od sysloviska sa nachádza menšie parkovisko. Predpokladáme, že v hlavnej sezóne tu môže byť problém so zaparkovaním.

Vieš kedy sa vybrať na lúku?

Pokiaľ sa chcete naozaj nabažiť pohľadmi na celé syslie rodinky, tak treba prísť v období  od marca do septembra. Sysle si totiž v zime veľmi radi schrupnú. (Ukladajú sa na zimný spánok :)) Najradšej majú slnečné dni a vtedy sa vedia poriadne blázniť, tak pokiaľ ich chcete zazrieť v plnej kráse a aktivite, vyberajte si krajšie dni.

Čo syslíky milujú a čo by im mohlo uškodiť?

Kŕmenie sysľov je povolené a dokonca aj vítané, treba však dať pozor na to, čo im ponúknete. Najlepšie je ich kŕmiť slnečnicou, ktorá nebola striekaná a je z miestnych zdrojov. Takúto slnečnicu si môžete zakúpiť v IS Muráň, Penzión Predná Hora a Apartmány Predná Hora. Semiačka slnečnice sa dajú kúpiť aj priamo na parkovisku pri lúke. Nepýtajú za ne žiadnu horibilnú sumu :). Syslíky nepohrdnú doma nazbieranými a chemicky neošetrenými jabĺčkami. Vhodná je aj mrkva, cvikla, jačmeň, ovos, vlašské orechy,  piškóty a suchý chlieb.

Rozhodne sa treba vyvarovať čerstvému chlebu a pšenici a ražu. Ľudská potrava, ako rôzne chrumky, tyčinky či čokoláda s orieškami, im jednoznačne nespraví dobre.

Je dobré si to zapamätať, nakoľko žiadna tabuľa priamo pri syslíkoch neupozorňuje na to, čo by im mohlo ublížiť, a to je podľa nás na škodu.

Syslíky môžete kŕmiť z ruky, radi si prídu jedlo vziať priamo od vás. Nesypte im potravu do nôr pretože im tam môže splesnivieť. Nakoľko sú syslíky chránené a sú to divé zvieratá nieje vhodné ich chytať,  aby ste neodišli s otlačkom zúbkov priamo na vašej ruke 😮 🙂

Veľký kamaráti

Vernými spoločníkmi a kamarátmi sysľov sú somáriky, ktoré spásajú trávu v okolí ich príbytkov. Bez spásanej trávy mali sysle, v období po zrušení mliekárne v Revúcej problémy s prežitím v tejto lokalite. Ich spolunažívanie má preto pre nich veľký význam a v spoločnosti somárikov sa im veľmi darí.

Za nás len toľko, že výlet na „Lúku plnú sysľov“ nás neskutočne bavil. Milé zvieratká vám vyvodia úsmev na tvári a verte, že budete mať nádherný deň. My sme mali.

O sysliu lúku a syslíky sa vzorne stará občianske združenie  Živá planina 

 

 

ZDROJ:

Národný park Muránska planina

Živá planina