Lúka plná sysľov. Čo by si mal vedieť skôr, ako sa tam vyberieš.

Lúka plná sysľov.  Čo by si mal vedieť skôr, ako sa tam vyberieš.
Redakcia 25. júna 2020

KEDY ? KDE ? ČO ? AKO ?

Ak si ešte nebol pri našich #KAMaratoch sysľoch, nasledujúce riadky budú pre teba určite užitočné.

1. Ako sa k sysľom dostanem ?

AUTOM – K sysľovisku sa dostanete autom po štátnej ceste č. 531 z obce Muráň, alebo z Prednej Hory. Pri lokalite sa nachádza odstavná plocha, kde je možné zaparkovať. Od tohto miesta treba prejsť už iba pár desiatok metrov a ste na sysľovisku. V sezóne však môže byť parkovisko plne obsadené. Ak sa chcete vyhnúť stresu z parkovania, alebo dávate prednosť pohybu, odporúčame využiť na prepravu bicykel alebo prejsť túto nenáročnú trasu peši.

PEŠI – Z Muráňa sa na sysľovisko pohodlne dostanete aj peši – po lúkach tiahnucich sa od obce až po sysľovisko popri štátnej ceste 531. Prevýšenie je minimálne, vzdialenosť 2,6 km a potrvá vám to necelú hodinu. Takúto trasu by bez problémov mali zvládnuť aj deti.

BICYKLOM – Medzi Muráňom a Prednou Horou vedie modro značená cyklotrasa č. 2577. Z Muráňa prekonáte 2,6 km za približne 12 minút, z Prednej Hory vzdialenosť 4,7 km za necelých 20 minút. Už náročnejšie bude stúpanie späť zo sysľoviska na Prednú Horu. Na prevýšenie viac ako 340 m si treba vyhradiť čas minimálne 40 minút. Ak však využijete na prepravu na sysľovisko bicykel, vyhnete sa problémom s parkovaním pri lokalite.

Návštevu tejto lokality odporúčame najmä rodinám s deťmi. Prístup k lokalite je nenáročný a pozorovanie týchto milých živočíchov sa najmä menším deťom rozhodne bude páčiť. Vyskúšate raz a budete sa vracať.

Odporúčania od Národného parku Muránska planina hovoria, že svojho štvornohého miláčika by ste radšej mali nechať doma. Ak s ním na lokalitu prídete, najmä pokiaľ nebude na vôdzke, pokazíte zážitok z pozorovania sysľov sebe i ostatným návštevníkom. Sysle sa totiž pred vaším psom ukryjú v norách a istý čas potrvá, kým sa opäť ukážu.

Ďakujeme pekne za aktuálne informácie Národnému parku Muránska planina

Hoci Lúka plná sysľov nepatrí do lokality Horehronia, ale keď ste už tu, je to len pár kilometrov za zážitkom, ktorý vás očarí. Syslia lúka sa nachádza v lokalite Biele vody v Národnom parku Muránska planina.

Sysle tu môžete pozorovať z bezprostrednej blízkosti, budú pred vami pobehovať a dokonca vám brať jedlo z ruky. Zoberieme to však všetko poporiadku…

2. Kde nájdeš sysliu lúku?

Syslovisko sa nachádza približne 2,5 km od obce Muráň smerom na Prednú Horu. Pokiaľ sa rozhodnete ísť z druhej strany, tak na konci obce Červená skala odbočíte smerom na Prednú Horu a z Prednej Hory je to približne 4,5 km po pravej strane. Momentálne vás na syslovisko neupozornia žiadne veľké tabule či bannery. Treba byť pozorní a rozhodne to nájdete. Približne 200m od sysloviska sa nachádza menšie parkovisko. Predpokladáme, že v hlavnej sezóne tu môže byť problém so zaparkovaním.

3. Vieš kedy sa vybrať na lúku?

Pokiaľ sa chcete naozaj nabažiť pohľadmi na celé syslie rodinky, tak treba prísť v období  od marca do septembra. Sysle si totiž v zime veľmi radi schrupnú. (Ukladajú sa na zimný spánok :)) Najradšej majú slnečné dni a vtedy sa vedia poriadne blázniť, tak pokiaľ ich chcete zazrieť v plnej kráse a aktivite, vyberajte si krajšie dni.

4. Čo syslíky milujú a čo by im mohlo uškodiť?

Kŕmenie sysľov je povolené a dokonca aj vítané, treba však dať pozor na to, čo im ponúknete. Najlepšie je ich kŕmiť slnečnicou, ktorá nebola striekaná a je z miestnych zdrojov. Takúto slnečnicu si môžete zakúpiť v IS Muráň, Penzión Predná Hora a Apartmány Predná Hora. Semiačka slnečnice sa dajú kúpiť aj priamo na parkovisku pri lúke. Nepýtajú za ne žiadnu horibilnú sumu :). Syslíky nepohrdnú doma nazbieranými a chemicky neošetrenými jabĺčkami. Vhodná je aj mrkva, cvikla, jačmeň, ovos, vlašské orechy,  piškóty a suchý chlieb.

Rozhodne sa treba vyvarovať čerstvému chlebu a pšenici a ražu. Ľudská potrava, ako rôzne chrumky, tyčinky či čokoláda s orieškami, im jednoznačne nespraví dobre.

Je dobré si to zapamätať, nakoľko žiadna tabuľa priamo pri syslíkoch neupozorňuje na to, čo by im mohlo ublížiť, a to je podľa nás na škodu.

Syslíky môžete kŕmiť z ruky, radi si prídu jedlo vziať priamo od vás. Nesypte im potravu do nôr pretože im tam môže splesnivieť. Nakoľko sú syslíky chránené a sú to divé zvieratá nieje vhodné ich chytať,  aby ste neodišli s otlačkom zúbkov priamo na vašej ruke 😮 🙂

5. Veľkí kamaráti

Vernými spoločníkmi a kamarátmi sysľov sú somáriky, ktoré spásajú trávu v okolí ich príbytkov. Bez spásanej trávy mali sysle, v období po zrušení mliekárne v Revúcej problémy s prežitím v tejto lokalite. Ich spolunažívanie má preto pre nich veľký význam a v spoločnosti somárikov sa im veľmi darí.

Za nás len toľko, že výlet na „Lúku plnú sysľov“ nás neskutočne bavil. Milé zvieratká vám vyvodia úsmev na tvári a verte, že budete mať nádherný deň. My sme mali.

O sysliu lúku a syslíky sa vzorne stará občianske združenie  Živá planina 

 

 

ZDROJ:

Národný park Muránska planina

Živá planina