Čiernohronská železnica

Jazda v drevených vagónikoch historickej lesnej železničky nádherným vidieckym prostredím a očarujúcou prírodou, sprevádzaná pískaním lokomotívy umožňuje vrátiť sa v čase tam, kde sa kedysi zvážalo drevo.

Čiernohronská železnica premáva v roku 2023 pravidelne na troch trasách. Všetky vlaky začínajú a končia v Čiernom Balogu – východiskovej stanici ČHŽ. Na jednotlivých trasách vás vlaky odvezú na miesta úzko späté s históriou ČHŽ.

Štvrtá trasa Šánske – Chvatimech je z dôvodu už značného opotrebenia trate a vykonávania jej opráv mimo pravidelnej prevádzky. Trať je zjazdná pre cyklodreziny, ktoré si môžete objednať vopred cez rezervačný systém na www.cyklo.horehronie.sk. 
Premávajú tu len pracovné a mimoriadne vlaky za osobitný tarif.

Cestovné v pravidelných vlakoch Čiernohronskej železnice sa odvíja od počtu prejdených trás.

ZELENOU TRASOU DO VYDROVSKEJ DOLINY A LESNÍCKEHO SKANZENU (4 KM)

Trasa, ktorá dovedie vláčik do tajomnej Vydrovskej doliny. Práve tu sa rozlieha múzeum v prírode – Lesnícky skanzen. Nájdete tu rôzne exponáty, ktoré odzrkadľujú život a prácu v horách. Lesná škôlka, drevená dedinka, stroje a ťažné mechanizmy, ale aj horáreň, daniele či diviaky. Ideálne pre tých, ktorí chcú návštevu železničky skombinovať s výletom po nenáročnom horskom chodníku. Cestou do Vydrova vláčik na zastávkach nestojí (už by sa do veľkého stúpania nerozbehol), vyvezie vás až na konečnú a cestou späť sa môžete rozhodnúť, v ktorej časti doliny chcete vystúpiť. Do Čierneho Balogu sa môžete vrátiť z ľubovoľnej zastávky ktorýmkoľvek ďalším vlakom.
Premávajú tu vlaky s motorovými rušňami a súpravou otvorených výletných vozňov. Kočík, vozík, pes alebo bicykel nie sú problémom. Mapku skanzena nájdete tu.

Hlavná sezóna: 1. 7. – 3. 9. 2023 / premáva denne

Vedľajšia sezóna/ JAR: 8. 4. – 30. 6. 2023 / premáva denne pri zaplatení min. 6 celých vstupeniek

Vedľajšia sezóna/ JESEŇ: 4. 9.  – 16. 9. 2023 / premáva denne pri zaplatení min. 6 celých vstupeniek

MODROU TRASOU CEZ FUTBALOVÉ IHRISKO NA DOBROČ (4 KM)

Jedinečná trasa smer Dobroč vedie cez futbalové ihrisko, čím sa radí medzi svetové unikáty. Po príchode na konečnú má vláčik 10 minút pauzu, deti sa môžu rozptýliť hrou na multifunkčných ihriskách a vy si vychutnáte pôvabný výhľad na Klenovský vepor. Nevšedný zážitok môžete obohatiť o prechádzku na rozhľadňu na Pustom vrchu a odporúčame ju, ak cestujete vláčikom o 11.00 h. Jazdu vlakom prerušíte a po absolvovaní výletu vás zvezieme späť do Čierneho Balogu vlakom o 14.00 h. Kočík, vozík, pes alebo bicykel nie sú problémom.
Na tejto trase jazdí parná lokomotíva (ak je na staničke spôsobilý personál), historický motorový vozeň z roku 1939 alebo švajčiarska električka.
Počas hlavnej sezóny premávajú parné lokomotívy v stredu, vo štvrtok, v piatok a v sobotu.

Hlavná sezóna: 1. 7. – 3. 9. 2022 / premáva denne
Vedľajšia sezóna/ JAR: 16. 4. –  30. 6. 2022 / premáva len v soboty
Vedľajšia sezóna/ JESEŇ: 5. 9. –  1. 10. 2022 / premáva len v soboty alebo na objednávku vopred pri zaplatení min. 20 celých vstupeniek

ČERVENOU TRASOU NA ŠÁNSKE (5 KM)

Hrončianska dolina má výnimočné čaro. Aj parná mašinka akoby si pamätala dávne časy svojej najväčšej slávy a s každým oblúkom na trati sa priateľsky víta.
Lúče slnka presvitajúce pomedzi konáre stromov, vrzgot drevených vagónikov, ozvena zvoncov, čo zaznievajú z neďalekých paší, to všetko prináša krásny závan nostalgie.
Vláčik má po príchode k výhybni Šánske krátku pauzu, po desiatich minútach sa vracia späť do Čierneho Balogu.
Ak by ste si svoj výlet chceli spestriť aktívnym oddychom, Hrončianskou dolinou vedie aj nová cyklotrasa alebo si aspoň deň vopred rezervujte cyklodrezinky na www.cyklo.horehronie.sk. Kočík, vozík, pes alebo bicykel nie sú problémom.
Na tejto trase jazdí parná lokomotíva (ak je na staničke spôsobilý personál), historický motorový vozeň z roku 1939 alebo švajčiarska električka.
Počas hlavnej sezóny premávajú parné lokomotívy v stredu, vo štvrtok, v piatok a v sobotu.

Hlavná sezóna: 1. 7. – 3. 9. 2023 / premáva denne

Vedľajšia sezóna/ JAR: 8. 4. – 30. 6. 2023 / premáva denne pri zaplatení min. 6 celých vstupeniek

Vedľajšia sezóna/ JESEŇ: 4. 9.  – 16. 9. 2023 / premáva denne pri zaplatení min. 6 celých vstupeniek