20. januára 2022

Horehronské cyklodreziny

Na úzkokoľajovej trati medzi obcami Hronec a Čierny Balog, kde premávala parná Čiernohronská železnička vznikol ďalší unikát. A to Horehronské cyklodreziny (ľahké koľajové vozidlo, poháňané silou na princípe bicyklovania). Domáci aj turisti sa tak môžu po prvý krát na Slovensku bicyklovať aj po koľajniciach.

Cyklodrezina je určená pre 4 osoby – 2 až 3 dospelé a 1 dieťa do 150 cm. Je poháňaná dvoma osobami, ktoré sedia ako na klasickom bicykli a pedálujú. Dve osoby sedia  na samostatných miestach. Keďže je bezpečnosť je na prvom mieste, tak aj tieto miesta sú vybavené bezpečnostnými pásmi. Predné sedadlo je najvhodnejšie pre menšie osoby (do 150cm). Drezina je vybavená košíkom, kde si môžete odložiť vašu ľahšiu batožinu.

Hlavné depo nájdete v obci Hronec priamo na námestí, kde v minulosti jazdila už spomínaná Čiernohronská železnica. Na tomto mieste je k dispozícii 10 drezín. Trať je jednosmerná, a tak je smer a čas pevne stanovený a je dôležité ho dodržať. Dopoludnia od 9:00 – 12:00 sa jazdí smer Hronec – Čierny Balog (Šánske), popoludní sa vracajú dreziny do depa z Čierneho Balogu – (Šánske) do Hronca od 12:00 – 17:00. Trať má dĺžku 6 km.

Ak si budete chcieť oddýchnuť kľudne si môžete urobiť malú prestávku na piknik, pohrať sa s deťmi, vydať sa na malú prechádzku alebo sa len jednoducho pokochať okolitým svetom.

Cyklodrezinu je potrebné vopred rezervovať a to cez online rezervačný formulár, ktorý nájdete tu: https://cyklo.horehronie.sk/e-bike-pozicovna/cyklodreziny-hronec

Cena je 40€/deň a s použitím Horehronie card 10% zľava.