Jaskyňa Mŕtvych Netopierov

Otváracie hodiny

Pondelok
Utorok
Streda
Štvrtok
Piatok
Sobota
Nedeľa

SPELEO KLUB SLOVAKIA VÁM PONÚKA PREHLIADKU JASKYNE MŔTVYCH NETOPIEROV FORMOU SPELEOLOGICKEJ VODCOVSKEJ SLUŽBY

Jaskyňa Mŕtvych Netopierov sa nachádza uprostred Slovenska v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier v Ďumbierskom vysokohorskom krase (1 750 m n.m.).

Zaujímavosti:

  • Medzi jedinečné zaujímavosti jaskyne patrí výskyt vulkanických hornín kriedového veku vovrásnených do vápencového súvrstvia. Objavujú sa v jaskynných chodbách na viacerých miestach, kde upozorňujú na seba červenohnedou, alebo zelenou farbou. Vulkanická hornina obsahuje šošovky achátov bieloružového odtieňa.
  • Ďalšou pozoruhodnosťou sú nálezy netopierích kostičiek, nachádzajúcich sa temer všade. Podľa nich dostala jaskyňa aj pomenovanie. Ich vek sa odhaduje na 6000 rokov. V okrajových častiach jaskyne sa nachádzajú kostrové zvyšky kún, medveďov ba dokonca i kozy.
  • Jaskyňa má priemernú teplotu +3,5 °C, avšak niektoré zaľadňované časti dosahujú celoročný priemer len +1°C.
  • Prúdenie vzduchu vďaka otvorenosti systému dosahuje 5 m/s.

Prístup:

K jaskyni sa dostanete z južnej strany od obce Bystrá, a to autom, alebo linkovým autobusom z Brezna, alebo Podbrezovej na Trangošku alebo Srdiečko. Z Trangošky trvá cesta cca 1 hod. Horským chodníkom vedúcim na chatu pod Ďumbierom (1740 m n.m.). Iná trasa vedie zo Srdiečka. Lanovkou na medzistanicu Kosodrevina, alebo až na vrcholovú stanicu Chopok, a odtiaľ na horskú chatu M.R. Štefánika pod Ďumbierom. Rovnaké možnosti sú aj z Liptova, a to pešo z Liptovského Jána, alebo z jasnej opäť lanovkou na Chopok, a odtiaľ na horskú chatu.
Navštívte Jaskyňu Mŕtvych Netopierov a staňte san a chvíľu aj Vy jaskyniarmi. Vystrojení v speleologickom odeve a s prilbou s banským osvetlením mate jedinečnú možnosť nazrieť do tajuplného podzemia Nízkych tatier. V temnom, vlhkom a chladnom prostredí s liečivým účinkom na horné dýchacie cesty sa prenesiete v tejto azda najstaršej jaskyni Slovenska do minulosti temer o dve desiatky miliónov rokov naspäť. Využite túto príležitosť pri návšteve Nízkych Tatier, Liptova či Horehronia.

POZOR!

Jaskyňa sa nachádza vo vysokohorskom teréne a chránenom území NAPANT. Od klientov sa požaduje dobrá horská obuv a fyzická zdatnosť. Z ochranárskeho hľadiska je prehliadka jaskyne limitovaná, preto prístup k jaskyni je povolený len nahláseným osobám, a to v počte max. 10 osôb.

 

Názov krasovej oblasti: Ďumbiersky vysokohorský kras
Názov jaskyne: Jaskyňa mŕtvych netopierov ( JMN )
Dĺžka jaskyne: 22,5 km Hĺbka jaskyne: 375 m
Dĺžka exkurzného chodníka: A 1000 m, B 1160 m, C 750 m
Čas exkurzie: A 1,2 hod., B 2 hod., C 2,5 hod.
Čas výstupu k jaskyni s Trangošky: cca 1 hod.
Čas zostupu z chaty M.R.Štefánika: cca 0,75 hod.
Exkurzia možná len pre objednané osoby na č.t. 0905 135 535
Na exkurziu jaskyne je potrebná pevná obuv !

Otvotrené: Mar – jun – sobota, nedela
Otvorené: jul- august – týžden ( pondelok zatvorené)
Otvotrené: Sep – dec – sobota, nedela

WEB: http://jmn.sk/

TEXT: JMN