Kamenná chata

Kamenná chata v nadmorskej výške 1985 m, je situovaná južne, priamo pod tretím najvyšším vrchom Nízkych Tatier – Chopok (2023,6 m n.m.). Nadmorskou výškou sa radí na tretie miesto najvyššie položenej chaty na Slovensku. Nachádza sa v drsnom vysokohorskom prostredí so silným prúdením vzduchu. Ročná priemerná rýchlosť vetra je 8-10 m/s. Počasie je jedinečné, rovnako ako okolitá panoráma.

Chata je na hlavnom hrebeni, medzi najvyššími vrcholmi centrálnej časti Nízkych Tatier. Pôvodne bola útuľňou pre robotníkov, ktorí prišli stavať lanovky v povojnovom období. V súčastnosti je obľúbeným cieľovým miestom turistov, hrebeniarov, bežcov, skialpinistov, lyžiarov… 

KAMIENKA V SÚČASNOSTI

V roku 2016 začala výrazná stavebná rekonštrukcia podľa projektu Ing.arch. Emila Križa. Nadšenci začali betónovými plombami pôvodnej chaty. Zväčšenie jedálenskej časti, ktorá je rozdelená na rýchlu zónu s barom v starej časti, jedaciu časť v západnom „krídle“ a južne „obývačka“. Suterén je s technickým zázemím, skladmi a sociálkami. Veľké okná sú navrhnuté pre úsporu energie v čase slnečného svitu a zároveň aj vyzdvihujú prednosti jedinečnej polohy. Vymenili strešnú krytinu za nie strechu, ale „pancier“. Zmenili hlavný vstup podľa chaty z rokov 50-tych. Akumulačné energeticky náročné pece nahradili ústredným kúrením, ktoré vykuruje celú chatu. Postavili pec so „živým“ ohňom. Zabudovali rekuperáciu. A tešia sa aj z celkom nového interiéru podľa návrhu Rules s.r.o. (Ing.arch. Márie Dida).

KDE SME

Prístup je možný zo všetkých svetových strán. Zo severu, z lyžiarsko-turistického strediska Jasná, vedie v lete modro značený turistický chodník. Z juhu, z lyžiarsko-turistického strediska Bystrá-Tále, z parkoviska pri Srdiečku začína žlto značený letný turistický chodník. A samozrejme, od východu a západu, k chate dostanete po hlavnom hrebeni Nízkych Tatier po E8 (európskou diaľkovou trasou) červeno značeným chodníkom.

PRENOCOVANIE

V podkrovných priestoroch chaty je spoločná nocľaháreň pre 12 ľudí a dve izbičky (marmota a corvus cubile) pre 4 osoby (spolu pre 20 osôb) so spoločnou:

  • sušiarňou v prístupovej časti
  • toaletami muži, ženy
  • spoločnou umývarkou
  • sprchou na žetón

Kamienka poskytuje lôžko s vankúšikom a ľahkou dekou. Odporúčame vlastný spacák. Ubytovanie od 16:00 hod. Odubytovanie nasled. deň do 10:00 hod. (v čase od 10-16 hod. je ubytovacia časť uzatvorená). Raňajky sú formou bufetového stola od 7:30 do 8:30 hod. Večeru si môžete vyberať z denného menu do 19:00 hod. Jedáleň je otvorená do 22:00 hod.

REZERVÁCIA

Hlavne cez sezónu tu býva celkom plno a preto je vhodné si ubytovanie včas (týždeň, dva) zarezervovať mailom na [email protected] alebo cez formulár, ktorý nájdete TU.