19. januára 2022

Muránsky hrad

Muránsky hrad je tretí najvyššie položený hrad na Slovensku. Bol postavený v 13. storočí  na brale Cigánka na okraji Muránskej planiny vo výške 935 m.n.m. ako kráľovský strážny hrad.  Hrad sa spomína už v roku 1271 ako „castrum Mvran“. Jeho takmer 360 m dlhé a 96 m vysoké rumovisko svedčí o jeho mohutnosti, bohatej a dramatickej histórii. Podľa dostupných historických záznamov ho založil rod Bebekovcov a postupne patril Ilsvaiovcom, Tornalyovcom, Széchyovcom, Koháryovcom, až napokon Coburgovcom.

Najväčší rozmach zaznamenal počas života Márie Széchyovej, ktorá je známa ako „Muránska venuša“. Hrad bol v tom období prestavaný a odohrával sa na ňom veľmi čulý a spoločenský život uhorskej šľachty.  V 18. storočí hrad dvakrát vyhorel a koncom 18. storočia už nebol obývaný.

V súčasnosti je hrad Muráň zrúcaninou, kde je zachovaný areál a vstupná veža, ktorá bola rekonštruovaná.  Podarilo sa zachovať aj základy gotického paláca, fragmenty obvodového muriva a niektorých vedľajších stavieb.

Pokiaľ sa rozhodnete isť na prechádzku na Muránsky hrad, môžeme vám to len vrelo odporučiť a hrád vás za to odmení nádhernými výhľadmi do širokého okolia. Na Hrad sa dostanete pohodlne z dvoch miest, a to od horárne pešo po modrej turistickej značke asi 45 min, prípadne priamo z obce Muráň odkiaľ vedie červená turistická značka a čas sa odhaduje na 1 hod a 45 min.

Kukni aj: