Nízke Tatry

Nízke Tatry sú rozlohou najväčším horstvom Slovenska, ktoré sa rozprestiera medzi hornými tokmi riek Váhu a Hrona. Najvyššie vrcholy sú Ďumbier (2043 m), Chopok (2024 m), Dereše (2004 m), Chabenec (1955 m) a Kráľova hoľa (1948 m).

Nízke Tatry sú po Vysokých Tatrách druhým najnavštevovanejším pohorím Slovenska. V posledných rokoch tu vzniklo množstvo nových hotelov, autokempingov, sedačkových lanoviek, vlekov, stredísk turistiky a cestovného ruchu.

Pre turistov je zaujímavý úsek hrebeňovky od Chopka k Čertovici. Hotelmi, chatami a chatkami najlepšie vybavené strediská turistického ruchu sa nachádzajú uprostred Nízkych Tatier, v dvoch dolinách pod Chopkom. V severnej časti sa nachádza Demänovská dolina s rekreačnými osadami pri vstupe do doliny, na Lúčkach, na Záhradkách a v Jasnej. Na juhu je dolina Bystrá so strediskami Tále, Srdiečko a Kosodrevina a obcou Mýto pod Ďumbierom. V strednej časti pohoria sa nachádza lyžiarske stredisko v sedle Čertovica.
V západnej časti pohoria je hlavným východiskom na túry obec Donovaly, vo východnej časti Liptovská Teplička a Telgárt. Hlavným turistickým východiskom do oblastí Chopok-sever (Demänovská dolina) je Liptovský Mikuláš, do oblastí Chopok-juh (Bystrá dolina, Krpáčovo) zas Podbrezová a Brezno.