Nová záhrada? Čo si v nej zasadiť?

Nová záhrada? Čo si v nej zasadiť?
ersor 31. januára 2023

Máte záhradu? Idete si ju zariaďovať? Chcete zistiť aké okrasné rastliny, kvetiny, stromy a kríky si v nej zasadiť? V tomto článku sa pozrieme na niekoľko tipov!

Stromy

Ak hľadáte rôzne druhy stromov, ktoré by ste si u seba mohli zasadiť, máte na výber buď z ihličnatých stromov alebo z listnatých stromov

Ako ihličnaté stromy si môžete zasadiť cédre (na výber máte atlaský, himalájsky, libanonský), borievky (pôdopokrývne, na kmienku), cyprusovce, tuje, jedle, rôzne borovice, smreky, tis a mnohé iné.

Ako listnaté stromy si môžete zasadiť albíziu, brezu, buk, dub, ambrovníky, okrasné čerešne, lipu, javor, katalpu, japonský javor, magnóliu, palmy, vŕby, okrasnú slivku a mnohé iné. 

Okrasné kríky

Do záhrady si môžete zasadiť okrásne kríky. Môžu to byť napríklad vždyzelené kríky, kvitnúce opadavé kríky alebo opadavé kríky.

Ako vždyzelené kríky môžete zasadiť photiniu, bršlen, krušpán, vavrínovce.

Ako kvitnúce opadavé kríky môžete sadiť napríklad magnólie alebo vajgelu. 

Ďalšie rastliny

Medzi ďalšie rastliny, ktoré si môžete u seba zasadiť sú hortenzie. Tie sa delia ešte na veľkolisté, metlinaté, stromčekovité a popínavé. 

Zasadiť si môžete aj rôzne trvalky, ako napríklad kvitnúce trvalky, skalničky (skalné ruže, rozchodníky), rôzne trávy, hosty, heuchery, popínavé rastliny, kobercové trvalky a mnohé iné.

Ovocie

Zasadiť si nemusíte len okrasné rastliny a stromy, ale aj nejaké ovocné. V rámci ovocných stromov to môže byť jabloň, hrušky, marhule, broskyne, slivky, višne, čerešne, orechy, lieskovce, gaštany, …

Ak náhodou nemáte dostatok priestoru, môžete si zasadiť stĺpovíte ovocné stromy. Prípadne drobné ovovice ako napríklad jahody (previsnuté, stálerodiace, raz rodiace jahody), ríbezle (červené, čierne, stromčekové, kríčkové), egreše (stromčekové, kríčkové), maliny, čučoriedky (skoré, stredne skoré, neskoré), brusnice, černice, aróniu, kiwi, …

Toto bolo niekoľko tipov na rôzne stromy, kríky a ovocia, ktoré si môžete u seba na záhradke zasadiť. Už sa len pustiť do roboty.