Drábsko leží vo vrcholovej časti Veporského rudohoria v pramennej oblasti zdrojníc Rimavice. Má zväčša hnedé lesné pôdy. Lesy prevažne chýbajú, malé ostrovčeky sú pozdĺž toku.
Názov územia „Na Drapskie“ bol známy už r. 1566, ako prvá písomná zmienka o obci. Po rozsiahlom lesnom polome na prelome 17. a 18 storočia gróf Forgáchom osídlil osadu drevorubačmi z Oravy (1810). Neskôr po vyklčovaní lesov k nim pribudli pastieri, furmani a neskôr sklári z Kysúc a Valašska (Veľké Karlovice – Vsetínsko). Postupne sa Drábsko rozšírilo o ďalšie osady – Dolinu, Kysucu (pôvodne Otíliu – podľa dcéry grófa Forgácha), Sedmák a ďalšie.
V obci je niekoľko pozoruhodných dreveníc pamiatkovo chránených objektov. Etnograficky je Drábsko priraďované k známej detvianskej oblasti, aj keď sa viacerými časťami pôvodného odevu odlišuje (úzke súkenné nohavice zakasané do kožených čižiem, kožúškom, kabanicou a iným typom klobúka).
Zaujímavosti
V lokalite Kysuca sa zachoval povodný charakter zástavby a patrí k najpôvodnejším pamiatkam ľudovej architektúry na Slovensku.Osada Kysuca bola v 80-tych rokoch 20. storočia takmer celá vysídlená a tým sa tu paradoxne zachovala pôvodná zástavba dreveníc, ktorým dominuje malá zvonička. K starým dreveniciam dnes pribúdajú nové, ktoré sú využívané ako rekreačné domy a chalupy. Zachovalá je kaplnka sv. Anny.