Oj, Jáne, Jáne…

Oj, Jáne, Jáne…
Redakcia 24. júna 2022

„Každý šuhaj má v pamäti deň 24. júna, podobne i dievky, lebo vtedy pália Jána…“

Takto píše o zvykoch na Jána Anton Hreblay v monografii Brezno a jeho okolie.

Svätojánska noc sa spája s rôznymi rituálmi či tradíciami, ktoré naši predkovia dodržiavali v súvislosti s letným slnovratom. V našej kultúre si túto noc ľud osvojil najmä v spojitosti s oslavami najdlhšieho dňa a najkratšej noci v roku.

24. jún – v kalendári meno JÁN. Želáme všetko najlepšie !

Vedel/a si, že: Svätý Ján je patrón pastierov, kožušníkov, či remenárov ?

Na Svätého Jána naši predkovia oslavovali bohatými hostiami a pálením vatier. Ohne horeli na kopcoch, aby ich bolo vidieť čo najďalej, mladé ženy aj muži okolo vatier tancovali, spievali a preskakovali ich.

V okolí Brezna sa na Svätojánsku noc pálili metly. Áno čítate dobre – staré, zodraté metly, ktoré si mládenci a dievčence zbierali už niekoľko mesiacov vpred. Niektorí nazbierali dokonca celé hŕby. Tieto metly zapaľovali na horiacej vatre dňa 23. júna podvečer. Postupne, ako sa metly chytali horieť, každý si bral svoju a krúžil ňou buď v tvare osmičky, alebo ako popisuje monografia „robili všelijaké pohyby„. Keď metla dohárala, vyhodili ju do výšky a „letela ako taká raketa„. Medzitým strieľali z mažiara a dievčence do toho spievali. Zaspievajte si na Svätojánsku noc aj vy #KAMarati, pieseň prikladáme nižšie.

Naši predkovia verili, že v deň na Svätého Jána, sa v prírode skrýva najväčšia moc. Na Jána sa vraj nesmelo sadiť či prať. Šťastie prialo človeku, ktorý chytil svätojánsku mušku a nosil ju so sebou.

Aká by to bola tradícia, keby sa nespájala s láskou? Dievčatá na Horehroní v tento deň vili vence, ktoré hádzali na horiacu vatru, alebo do vody. Venčeky hádzali z horného kraja mosta naraz. Následne hneď prebehli na druhú stranu a čakali, ktorej veniec pripláva najskôr. Rozuzlenie je jednoduché – ktorej pripláva veniec prvý, tá sa aj prvá vydá.

Ak boli dievčence veľmi zvedavé, a chceli vedieť, kto sa stane ich mužom, kládli si pod vankúš rastlinu zvanú „osúdenica“ alebo mužské gate, aby sa im prisnilo s mládencom, s ktorým si kľaknú pred oltár. No, zaujímavý zvyk. Skúsite zo zvedavosti ?

Pálenie Jána alebo oslavy Svätojánskej noci sa na Horehroní konajú dodnes. Pravdepodobne sa už nepália metly, nehádžu vence do vody a nekladú nohavice pod vankúše, ale je to príjemná spoločenská udalosť, kedy sa ľudia spoločne stretávajú a zabávajú. Ide najmä o stretnutia mladých ľudí, ktorí pripravia vatru, spoločne ju zapália a vychutnávajú si pohodový letný večer.

Mnohí to možno vnímajú ako symbolický začiatok leta a teplých dní. Ak túto tradíciou dodržiavate, budeme radi, ak sa s nami podelíte o vašu „vatru“. Tento rok oslavujeme Jána v piatok – ideálne, veď máme pred sebou víkend.

Užívajte #letonaHorehroni !

Vaše Kamko.

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní