Plote, plote trasiem ťa, sv. Ondrej, prosím ťa !

Plote, plote trasiem ťa, sv. Ondrej, prosím ťa !
Redakcia 18. novembra 2022

„Ani k jednému dňu v celom roku nedruží sa toľko obyčají a povier, ako k tomuto dňu. V predvečer sv. Ondreja, dňa 29. novembra, lejú olovo, varia halušky, krútia taniere, jedia ľanové semiačko…“

Zvyky a tradície v mesiacoch november a december sa spájajú s mnohými menami.

 • Katarína na ľade, Vianoce na blate.
 • Martin na Bielom koni.
 • Lucia – svätá či bosorka ?
 • Sv. Barbora ťahá sane do dvora.

….no na Ondreja je to „najpestrejšie“. Alebo teda bolo a dialo sa tak aj tu #naHorehroni. Nahliadli sme do starších prameňov a v tomto blogu vám prinášame pár úkonov, ktoré sa s týmto menom spájajú. Niektoré určite poznáte, niektoré možno menej.

Sv. Ondrej je patrónom ženáčov, preto každá dievka, ktorá túžila byť pod čepcom, sa k nemu obracala s vrúcnou prosbou, aby sa jej túžby splnili a aby jej dal čo len tušiť, koho má čakať.

Večer pred Ondrejom išla dievčina do susedov alebo k iným známym a zo zámky vytiahla kľuč. Vrátila sa domov, do rajnice naliala vodu, vzala lyžičku a dala na ňu kus olova, ktoré rozpustila nad ohňom. Rozpustené olovo preliala cez ucho ukradnutého kľúča do rajnice naplnenej vodou a riekla:

„Ondreju, Ondreju, na Teba olovo lejú. Daj mi Bože znať, akého remesla muža budem mať!“

Masa v rajnici mala dievčine ukázať podobizeň budúceho muža.

Ďalším zvykom, ktorý dievky praktizovali bolo sypanie ľanového alebo konopného semiačka. „Keď sa zmrkne, dievča vezme za hrsť ľanového alebo konopného semiačka, vyjde na ulicu alebo námestie a semiačko rozsype.“ Po rozsypaní dievka čakala, kým začuje brechot psa. Z ktorej strany bolo počuť psie hlasy, tam býva jej budúci a tam sa aj vydá.

S Ondrejom sa spája aj povera s taniermi, kedy sa pod tri taniere položili prsteň, kápka a pod tretí nič. Kým sa predmety schovali pod tanier, dievčina stála von za dverami. Keď sa vrátila, nadvihla tanier. Nadvihnutie taniera sa opakovalo tri razy a posledný pokus bol osudový – ak našla prsteň – zasnúbi sa, ak našla kápku – vydá sa, ak nenašla nič – ostáva jej čakať ďalší rok.

„Z narúbaného dreva dievča vezme toľko, koľko len vládze!“ Potom ako dievčina doniesla drevo do izby, rátala koľko polienok nabrala. Ak ich bolo do páru, znamenalo to, že dostane pár a vydá sa, ak nie, ostáva opäť len čakať.

Zaujímavé úkony praktizovali tí naši predkovia, čo poviete ?

Dnešné dievčatá už asi nelejú olovo, neodkrývajú taniere a nerátajú polená v izbe, no čo ostalo spoločné je zvedavosť. Možno by stálo zato skúsiť jeden zvyk „oprášiť“ aj dnes. Veď ktovie, možno predsa len by to bola pravdivá predpoveď budúcnosti.

Nevieme zaručiť pravdivosť a pravdepodobnosť úspechu spomínaných zvykov, ani nevidíme do budúcnosti. Jedno ale vieme určite ! V Brezne sa s Ondrejom spája Ondrejský jarmok a uskutoční sa už čoskoro !

24. – 26. november 2022

Po pandemickej prestávke sa opäť stretneme všetci na námestí v Brezne pri „hriatom“, punči, medovníkoch, trdelníkoch, klobásach….a možno práve tam dievčence stretnete svojho budúceho !

Tradičný Ondrejský jarmok sa v Brezne uskutoční už 532. krát a jeho nosnou témou sú JARMOKY, TRHY A HODY.

V rámci jarmoku sú pripravené aj sprievodné podujatia:

25.11.2022 PIATOK, 16.00 (HLAVNÉ PÓDIUM):

 • Sprievod a otvorenie jarmoku
 • Ľudová hudba Nátura z Čierneho Balogu
 • Veselí chlapci z Horehronia

26.11.2022 SOBOTA, 10.00 (MESTSKÝ PARK):

 • Ženská spevácka skupina Beňušianka
 • Krnohári
 • Zabíjačkové Špeciality zo Salaša Zbojská
 • Rezbárske sympózium

My sa už na jarmočnú atmosféru veľmi tešíme a veríme, že vy tiež ! Vidíme sa na námestí #KAMarati !

…a dajte vedieť ak ste liali olovo alebo nosili narúbané drevo 🙂.

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní