Loading Podujatia
  • Toto podujatie sa skončilo.

Benefičný koncert venovaný Jozefovi Dekretovi- Matejovie

Iné podujatia
30. septembra 2022 17:00
Brezno, synagóga

V piatok 30.septembra 2022 sa v Synagóge v Brezne o 17.00 hod. uskutoční benefičný koncert, ktorý bude venovaný významnej osobnosti, rodákovi z Čierneho Balogu Jozefovi Dekretovi – Matejovie.

Jozefovi Dekretovi – Matejovie bol slovenský horár, ktorý  bol priekopníkom v obnove lesov. Jeho zásluhou sa na Slovensku začalo s výsevom a obnovou  lesov. Jeho národné cítenie bolo porovnateľné so štúrovcami. Vyrastal v drevorubačskom prostredí, bol samouk, lesný praktik a obhajca progresívnych myšlienok pri obhospodarovaní lesov. Založil tradíciu lesnej prvovýroby. Významnosť lesného hospodárstva videl v zachovaní, zabezpečovaní a všestrannom zveľaďovaní lesov. V tom je aj jeho odkaz pre súčasnosť : „Zachovať lesy potomstvu, lebo oni sú predpokladom udržania života na Zemi“. Benefičný koncert a dobrovoľné vstupné bude venované múzeu, ktorého realizácia je v pláne v najbližšej budúcnosti a na propagáciu tohto projektu širokej verejnosti.

Na benefičnom koncerte vystúpia:

  • Spevácky zbor mesta Brezna pod dirigentskou taktovkou Mgr. art. Veroniky Veverkovej
  • Dychový orchester ZUŠ Brezno pod umeleckým vedením Mgr. art. Mariána Švoňavu

Sú pre vás pripravené kytice ľudových piesní z tunajšieho regiónu aj moderné a sakrálne skladby, ktoré určite potešia dušu každého milovníka dobrej hudby. Súčasťou benefície je aj otvorenie výstavy insitných umelcov z Brezna a okolia pod názvom Horehronie v obrazoch.

Vystavovať budú:

  • Melánia Turňová
  • Mgr. Ľubica Pruknerová
  • Juraj Pančík
  • Dušan Kochan

Brezno, synagóga
Štúrová 11
Brezno, 97701 Slovenská republika
+ Google Map