Len po druhý krát v histórii múzea sa v priestoroch Horehronského múzea odprezentuje jedno z tradičných japonských umení – umenie tvorby bonsajov. Po mimoriadnom ohlase, ktorý vyvolala výstava v roku 2014, sme sa rozhodli predstaviť tvorbu niektorých slovenských bonsajistov opäť – V. Krišku a M. Žabku z Banskej Bystrice, J. Peteraja z Brezna, J. Pánika z Dolného Kubína, Ľ. Donovala a M. Zbončáka zo Zvolena.
Vystavených bude viac ako 45 bonsajov pochádzajúcich z východnej Ázie, bonsaje z európskych, prípadne z miestnych drevín. Nájdeme medzi nimi tradičné borovice aj borievky, z nevšedných pistácie, granátové jablko, morušu, smrek ajánsky, zelkovu. Prekvapením určite bude taký, aký by ste tu určite nečakali. Najmenšie sa zmestia do dlane, tie rekordné majú výšku viac ako jeden meter. K bonsajom neodmysliteľne patria aj suiseky, kamene mimoriadnej krásy „ z dielne“ matky prírody. Koncept výstavu bude pripravený tak, aby sa návštevník nedíval len na výsledok umenia, ale by pochopil jeho základnú myšlienku a filozofiu
Súčasťou výstavy bude aj sprievodný program. V piatok si pod vedením lektorky môžete vyskúšať zručnosť v tradičnom umení skladania papiera. V sobotu celodenný program ponúka poradenstvo, rozprávanie o Japonsku kedy sa dozviete čo pre bonsajistov znamená pojem Kokufu-Ten. Program pokračuje ukážkami tvarovania v podaní popredných slovenských bonsajistov – V. Kriška a R. Lempeľa, spoznáte tajomstvá čajových obradov a na záver umenie bonsajov spojíme s umením hudobným.
Pozývame všetkých, ktorých sa umenie pestovania (stromov v miske ) oslovuje. Vstupenky budú zlosovateľné a na šťastlivca čaká zaujímavá pozornosť.
Upozorňujeme, že výstava je krátkodobá, vzhľadom na ochranu fyzického stavu bonsajov a sprístupnená bude aj v pondelok, kedy je múzeum pre verejnosť zatvorené.