Loading Podujatia
  • Toto podujatie sa skončilo.

Dielnička modrotlače

Iné podujatia
18. augusta 2023 10:00
Brezno, Horehronské múzeum

ZOBERTE DETI, RODIČOV, STARÝCH RODIČOV, ZNÁMYCH DO MÚZEA!


Leto ešte z ďaleka nekončí a Horehronské múzeum pokračuje v sérii aktivít o modrotlači aj v mesiaci august, kedy si pre svojich návštevníkov a priaznivcov pripravilo zážitkové podujatie pod názvom DIELNIČKA MODROTLAČE. Ako samotný názov evokuje, ide o  tvorivé aktivity pre každého bez rozdielu, počas ktorých sa dozvedia nie len čo to modrotlač je, ale aj ako sa vyrába a vďaka aktívnej účasti spoznajú celý jej výrobný proces.

Podujatím odborným slovom a vedením bude sprevádzať lektorka Lucia Dovalová, ktorá sa venuje výrobe modrotlače už niekoľko rokov, čím prispieva k jej zachovaniu. O svojej vášni hovorí:  „Som presvedčená, že je dôležité učiť mladých naše tradície, odovzdávať im poznanie našich predkov, upriamovať pozornosť na šikovnosť a vynaliezavosť dávnych majstrov, a v spojitosti s modrotlačou, prispieť k tomu, aby bola naďalej živá, aby sa zachovala pre tie ďalšie generácie. Zároveň môžeme hľadať aj jej význam, prínos v našom inom, novodobom, modernom svete.“


V rámci dielničky na návštevníkov počas 2 až 3 hodín čaká:

  • krátky výklad o histórii modrotlače oživený fotografiami v prezentácii
  • ukážky a vysvetlenie technológie vzorovania, farbenia modrotlače
  • prezentácia rôznych druhov modrotlačových foriem a mini výstavu modrotlačových prác
  • navzorovanie vlastného mini plátenka pečiatkovaním raznicami alebo nanášaním modrotlačiarskej rezervy (papu) štetcom (maľovaním)
  • zafarbenie navzorovaného plátenka v modrotlačiarskej farbiacej zmesi pripravenej z prírodného indiga – kype
  • z hotového plátenka vyrobenie modrotlačového obrázka do rámika alebo modrotlačového šperku (podľa individuálnej dohody)
  • počas dielničky bude pre účastníkov k dispozícii všetok potrebný materiál k modrotlači (plátno, pap, farbiaca zmes, pečiatky, štetce…)

Kapacita na podujatie je obmedzená a je potrebné si miesto rezervovať na telefónnom čísle 048/6112283. Vstupné vo výške 5 Eur na osobu sa uhrádza priamo na mieste v deň konania podujatia.

Brezno, Horehronské múzeum
Nám. Gen. M. R. Štefánika 13
Brezno, Slovenská republika
+ Google Map