Loading Podujatia
  • Toto podujatie sa skončilo.

Písané svetlom

Kultúra
1. februára 2019 9:00
Brezno, Meštiansky dom č. 13

Autorská výstava fotografov Anny Nociarovej a Józsefa Homogu zachytáva tradíciou, zvyk a krásu okamihu života na Horehroní a v Novohradskej župe severského Maďarska.

Anna Nociarová

je fotografkou Železiarní a.s. Podbrezová, autorkou mnohých samostatných a spoločných výstav doma i v zahraničí, je držiteľkou viacerých víťazných ocenení a čestných uznaní z prestížnych medzinárodných podujatí, ktorých sa zúčastňuje ako členka Zväzu slovenských fotografov a Slovenskej federácie fotografov. Patrí k zakladateľom fotoklubu Granus, ktorý niekoľko rokov viedla. Jej práci dominujú fotografické príbehy a ľudia. Svojou tvorbou verejnosti predstavuje život oceliarenského kolosu Železiarní Podbrezová, ale často aj prostredie regiónu Horehronia, ku ktorému má hlboký vzťah. Charakterizuje ju poctivá fotografická práca bez „prezdobenosti“. Pri práci často využíva rôzne štýly a techniky spracovania, dynamicky fotografuje ľudí a ich prostredie v jeho mnohorakých podobách, zachytávajúc široké spektrum nálad, emócií a okamihov. V jej podaní majú často podobu nie celkom skutočného výjavu, čo robí túto autorku zvlášť zaujímavou. V jej práci cítiť pokoru k fotografovaným objektom a priamosť tvorivého vyjadrenia, čo ju v dnešnom tvorivom prostredí robí inou.

József Homoga

pochádza z Balašských Ďarmót v Maďarsku. Pracovnú kariéru prežil ako riaditeľ podniku AGROBER. S fotografovaním začal už v mladom veku, intenzívnejšie sa začal venovať fotografickej tvorbe po vstupe do Novohradského Fotoklubu v roku 1978. Je držiteľom mnohých významných fotografických ocenení. So svojimi fotografiami sa samostatne a veľmi úspešne prezentoval na domácich a aj medzinárodných výstavách a fotografických súťažiach. Jeho tvorivým prostredím je hlavne príroda a téma človek. Ako fotograf sa vyznáva z toho, že fotografovanie je veľmi dobré. Sám hovorí, že zvečňuje pominuteľnosť, zastaví čas, do jedného okamihu vtesná podstatu, to všetko je pre neho úžasný zážitok. „Vďaka fotografovaniu sa mením na nového človeka,“ vyznáva sa autor.

Brezno, Meštiansky dom č. 13
ám. gen. M. R. Štefánika 9
Brezno, Slovensko 977 01
+ Google Map