Loading Podujatia
  • Toto podujatie sa skončilo.

Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí

Iné podujatia
9. marca 2024 15:00
Brezno, Horehronské múzeum
Plagát k zážitkovému podujatiu Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí?

Príďte spoznať tajuplné bytosti z horehronských poverových rozprávaní !


Tajuplné bytosti existovali v minulosti v predstavách ľudí ako možná súčasť života. Vyskytovali sa za určitých okolností, v určitom čase a mieste. Kto mohol, tak sa im snažil vyhýbať, prípadne robiť všetko preto, aby sa zamedzilo ich pôsobeniu. Takéto konkrétne udalosti nám zostali zachované prostredníctvom zozbieraných a spísaných rozprávaní.

Ak ste si práve povedali, že táto téma by vás zaujímala, Horehronské múzeum otvára opäť jarný cyklus podujatia, ktoré spája zážitok a odborný výklad na tému poverových bytostí. Novinkou budú ďalšie prvky, ktorá dynamizujú podujatie a podčiarkujú interaktivitu.


Téma doslova ponúka rôzne podoby interpretácie s využitím viacerých umeleckých stvárnení a možnosťami realizácie. Na štandardnú výstavnú inštaláciu tradičného izbového interiéru bude použitých  viac ako 120 zbierkových predmetov z etnologického fondu múzea. Ide o zbierkové predmety zo zbierok nábytku a drobného kuchynského inventára, ako aj odevné súčiastky a textil. Dominantou podujatia sú figuríny z dielne renomovaných výtvarníkov, ktoré stvárňujú vybrané poverové postavy. Sú v životnej veľkosti a zhmotňujú dané predstavy o bytostiach. Návštevníci budú mať možnosť vypočuť si niektoré poverové rozprávania, okrem toho sa im budú prihovárať aj samotné figuríny prostredníctvom špeciálnych smerových reproduktorov. Ale aby nezostalo len pri rečiach, podujatie bude interaktívne, návštevníci počas neho „priložia ruku k dielu“. V prípade záujmu bude podujatie pokračovať samostatnou tvorivou dielňou.


Nový cyklus  bude v ponuke od 10.2.2024 do 9.3.2024, každú sobotu o 15.00 hod. Mimoriadny termín je pripravený počas jarných školských prázdnin v stredu 28.2.20246.3.2024, tiež o 15.00 hod. (rezervačný systém) V pracovných dňoch od 13.2.2024 do 13.3.2024 sú vyhradené termíny pre školy, prípadne iné záujmové skupiny.


Horehronské múzeum pripravilo podujatie v spolupráci s oddelením kultúry Banskobystrického samosprávneho kraja, Krajskou organizáciou cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Horehronie. Projekt Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí je realizovaný aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja, z verejných zdrojov podporil podujatie Fond na podporu umenia a na prípravu projektu prispelo aj Mesto Brezno.

Brezno, Horehronské múzeum
Nám. Gen. M. R. Štefánika 13
Brezno, Slovenská republika
+ Google Map