Splav Hrona

Splav Hrona
Ivona Jančová 10. júla 2018

Milujete Horehronie, ale ešte ste nepokorili rieku, podľa ktorej sa tento krásny kraj volá? Chyba! Splav Hrona je zážitok, ktorý musí okúsiť každý – malý, veľký, starý či mladý. Nie je nikto, pre koho by to bolo nevhodné.

Zverili sme sa do rúk odborníkom

My sme boli splavovať Hron z Nemeckej už druhýkrát. Keďže nemáme vlastný čln a dáme si poradiť od skúsenejších, v Nemeckej za Motorestom Nemecká nájdete Lodenicu, kde vám požičajú čln, záchranné vesty, pádla či barely a dostanete inštruktáž, ako ovládnuť rieku Hron. Treba si však dopredu zavolať a zarezervovať čln. Hron je jedna z tých pokojnejších riek, a tak si počas splavovania môžete vychutnávať výhľady na okolitú prírodu. Počas splavovania si môžete urobiť viacero prestávok – sú miesta, kde sa dá občerstviť alebo len tak zastaviť a oddýchnuť si. Pre odvážlivcov, ktorý sa neboja skákať do vody je k dispozícii skala – Kráľovná, z ktorej sa dá skočiť do Hrona. My sme si počas plavby urobili 4 prestávky, na kúpanie, občerstvenie a jednu dlhšiu na opekanie pri Hrone.

Ideálny jednodňový výlet

Splavovanie sa dá ukončiť na viacerých miestach, prvé oficiálne je však Mlynčok, kde sa dá občerstviť v bufete a kde je taktiež miesto aj na prespanie v stanoch. Predsa splavovanie Hrona nemusí byť len jednodňová záležitosť. Ak sa rozhodnete ísť ďalej, na úseku Mlynčok – Šálková vás budú čakať dve pereje, ktoré (ak budete počúvať inštruktáž na začiatku) prejdete bez problémov. Od Šálkovej sa dá samozrejme pokračovať ďalej, ale je to už na vás na čo si trúfate. Osobne som vždy absolvovala splav len po Šálkovú, čo úplne na jednodňový splav stačí. Po vylodení v Šálkovej pre vás príde auto a odvezie späť do Nemeckej.

Ak riešite či je práve vhodné počasie na splav, tak môžem povedať, že počasie na splav je vhodné vždy. Či je teplo a svieti slnko, alebo na vás prší, stojí to za ten zážitok. Nezabudnite si však zobrať náhradné oblečenie, ak by ste sa náhodou zabudli vyzliecť predtým, ako sa budete chcieť okúpať či osviežiť v Hrone :).

Asi posledná rada je – neotvárajte počas jazdy barel, pretože všetko čo padne do Hrona, je nenávratne preč.

Text je súčasťou TVOJ BLOG, nieje obsahom redakcie Kam na Horehroní. V prípade potreby môžete autora kontaktovať prostredníctvom redakcie mailom na [email protected].