Začínate s turistikou? Toto vám nesmie chýbať

Začínate s turistikou? Toto vám nesmie chýbať
Redakcia 28. júla 2021

Prípravu na túru by ste nemali podceňovať. Ak neviete, čo by mala obsahovať základná turistická výbava, čítajte ďalej. Poradíme vám, bez čoho sa určite nezaobídete.

Pobyt na čerstvom vzduchu, spoznávanie okolitej prírody, prevencia vzniku civilizačných ochorení – to je len niekoľko výhod, ktoré nám turistika ponúka. Je to výborný spôsob, ako aktívne tráviť voľný čas a navyše je vhodná aj pre deti a dôchodcov. Odporúča sa začať s kratšími túrami a menej náročnými terénmi. Čo všetko budete potrebovať?

Špeciálne oblečenie

Aj keď si vystačíte i s bežným oblečením, turistické oblečenie je vhodnejšie. Nielenže lepšie odvádza pot, čo určite oceníte pri namáhavých výstupoch, ale špeciálne materiály s membránami vás dokážu ochrániť pred dažďom a vetrom. Vo vyšších nadmorských výškach býva chladnejšie, nezabudnite preto ani na šál alebo šatku. Čo ešte budete potrebovať? Funkčné nohavice, tričká, mikiny či ponožky – to všetko nájdete na 4fstore.sk. Pri nákupe svojej novej turistickej výbavy môžete teraz využiť 4f zľavový kód. Na hory je najlepšie obliecť sa vo vrstvách a jednotlivé vrstvy podľa potreby pridávať alebo zhadzovať. Bohatú ponuku tričiek a mikín, ktoré využijete na tento účel, nájdete na Gate.shop. Pri nákupe neváhajte využiť Gate zľavový kód.

Trekingová obuv

Nemenej dôležitou položkou na zozname je aj pevná obuv, ktorá je určená do vysokohorského terénu. Ak si na túru obujete bežné tenisky, riskujete vážny úraz. Trekingové topánky disponujú špeciálnou protišmykovou podrážkou a noha je v nich spevnená oveľa viac ako v teniskách. Väčšina modelov na trhu je vyhotovená z nepremokavých materiálov. A v neposlednom rade je trekingová obuv odolnejšia. Ak zainvestujete do kvalitného modelu, prejdete v ňom stovky kilometrov.

Ruksak

Bez ruksaku sa na túre nezaobídete. Ruksaky na turistiku bývajú vystužené, aby boli pohodlné a nebolel vás ani pri dlhších a náročnejších výstupoch chrbát. Takisto sú odolnejšie ako mestské ruksaky. Pri výbere berte do úvahy okrem materiálu aj veľkosť. Chystáte sa chodiť iba na jednodňové výstupy alebo plánujete v horách aj prespať?

Mobilný telefón

Mobilný telefón vám na túre dokáže zachrániť život. Niektoré modely disponujú špeciálnym SOS tlačidlom, ktoré v prípade potreby odošle núdzovú správu. Telefóny vybavené GPS zariadením dokážu odoslať aj informácie o vašej polohe. Pred každou túrou sa nezabudnite uistiť, že je telefón nabitý.

GPS

Okrem mapy a kompasu sa vám na túre určite zíde aj GPS zariadenie. Niektoré turistické GPS zariadenia sú vodotesné a väčšinou majú lepšie pokrytie signálu a viac funkcií ako GPS zabudované v smartfóne.

Trekingové palice

Ak to s turistikou myslíte vážne, možno by ste ma mali poobzerať po kvalitných trekingových paliciach. Tie vám zabezpečia väčšiu stabilitu pri chôdzi a takisto dokážu lepšie tlmiť nárazy. Väčšina palíc je vyrobená z ľahších materiálov, aby vás pri výstupe zbytočne nezaťažovali. A ak ich už nebudete potrebovať, môžete ich jednoducho zložiť.

Pokrývka hlavy

Ak vám bude počas celého výstupu na hlavu nepretržite svietiť slnko, riskujete úpal či silné bolesti hlavy. Najvhodnejší je klobúk alebo šiltovka z priedušných materiálov a v svetlých farbách.

Opaľovací krém

Slnko v horách býva veľmi silné, preto by ste sa mali pred túrou natrieť opaľovacím krémom s SPF faktorom 30 alebo vyšším. Nezabúdajte na to, že počas výstupu sa spotíte, takže opaľovací krém je potrebné nanášať viackrát za deň.

Čo sa vám ešte zíde?

 • pršiplášť
  Počasie v horách býva nevyspytateľné. Pribaľte si pre istotu aj pršiplášť, ktorý vás ochráni pred dažďom a udrží vaše veci suché.
 • jedlo a pitie
  Majte pri sebe dostatočné zásoby pre prípad, že by ste v horách uviazli.
 • baterka
  Siahnite po klasickej baterke. Je výkonnejšia, ako tá v mobile a ušetrí vám batériu v telefóne.
 • lekárnička
  Nezabudnite si pribaliť obväzy, dezinfekciu a základné potreby na podanie prvej pomoci.
 • repelent
  Nenechajte si túru pokaziť neodbytnými komármi, kliešťami či iným hmyzom a majte vždy poruke repelent.