Bežkárske trate Pohanské

Bežkárske trate Pohanské
Redakcia 1. februára 2019

Okolie rázovitej obce Mýto pod Ďumbierom je ideálnym miestom na potulky a prechádzky zimnou krajinou na bežkách. V blízkosti obce nájdete upravované trate, na ktorých si prídu na svoje nároční aj menej nároční milovníci bežeckého lyžovania.

 

Štart – Pohanské

Štart bežeckých tratí je na mieste zvanom Pohanské, ktoré sa nachádza nad obcou Mýto pod Ďumbierom. Ľahký okruh má dĺžku cca 4 km. Trate pokračujú smerom k vrcholovej stanici Ski centra Mýto a späť. Nachádza sa tu viacero menších okruhov rôznych náročností. Celková dĺžka tratí je 16 km.
Trate sú počas zimného obdobia udržiavané a upravované a ich aktuálnosť a zjazdnosť si viete skontrolovať aj na FB stránke – POHANSKÉ.  Sú prehľadne označené drevenými palicami s červenou farbou.

 

 

Celkovo je udržiavaných 5 tratí

  • Cvičný okruh na rozkorčuľovanie a pre začiatočníkov.
  • Ľahké trasovanie s miernymi sklonmi. Trasa vedie po lúkach s krásnymi výhľadmi na Chopok či Ďumbier.
  • Stredná náročnosť tretieho okruhu vás prevedie miernym stúpaním aj pár zjazdmi. Nachádza sa tu aj jeden náročnejší 200 metroví zjazd. Sprevádzať vás budú samozrejme krásne výhľady.
  • Stredná náročnosť trate, na ktorej sa nachádza krátky stupák a zjazdová serpentína vás príjemne prevedie tichým prostredím popri lese.
  • Piaty okruh je najnáročnejší a je vhodný pre skúsenejších bežkárov. Nachádzajú sa tu strmšie stúpania aj prudšie zjazdy. Odmenou vám však môže byť návšteva Dedečkovej chaty, na ktorej sa zohrejete a občerstvíte.

Na začiatku tratí sa nachádza prehľadná orientačná tabuľa, ktorá vám pomôže pri rozhodovaní a výbere tej správnej trasy pre vás.
O trate sa stará Združenie cestovného ruchu Nízke Tatry Juh na vlastné náklady.

Podpora tratí

Ak by ste chceli priložiť ruku k dielu, pri vstupe na trate sa nachádza kasička, kde môžete vhodiť dobrovoľný príspevok, ktorý bude použitý na údržbu tratí. Pokiaľ budete ohľaduplný pri využívaní parkoviska a budete parkovať na odhrnutom parkovisku – (kolmé státie na oboch plochách a odpočívadle tak, aby sa naň vošlo čo najviac vozidie, hlavne cez víkendy a prázdniny), viac z vás si užije tieto skvelé trate.

 

 

Zdroj: ZCR Nízke Tatry Juh

Kukni aj:
Pohanské 
Kráľova Hoľa