Kamenistá dolina – Cyklobusom za zážitkom

Kamenistá dolina – Cyklobusom za zážitkom
Redakcia 23. júla 2018

V nedeľu sme sa vybrali cyklobusom na nie náročnú a krásnu trasu. Kamenistá dolina je ideálne miesto na prechádzku, ľahšiu túru či bikovačku. Vedie ňou asfaltová cesta, ale auto tam len tak ľahko nestretnete. Naš výlet sa začal v Brezne, keď sme ráno cca 9:30 nastúpili na cyklobus. Sprievodcovia uložili bicykle bezpečne na príves a s malým meškaním ( s uťahovačkou niekedy, hlavne bez baterky, nepohneš :)) sme vyrazili.

Vyviezli sme sa na Sihlu, a tam sme sa pustili popri Kamenistom potoku do Kamenistej doliny v lokalite chráneného krajinného územia sopečného pohoria Poľana. Klasická krása Horehronia, najprv lúky, sem tam strom, na pravej strane kone, na ľavej strane pasúce sa ovce. No ako z filmu.

Ovce v pravo, kone sme nestihli 🙂

Kamenistá dolina je v skutku úchvatná, to ticho, zurčiaci potôčik a naše svišťanie kolies. Chránený areál Meandre Kamenistého potoka bol za chránený vyhlásený v roku 1991. Kamenistý potok sa kľukatí a vytvára krásne zákruty pozdĺž lúky. Na Horehroní nie sú až tak jedinečné, pretože, ako iste viete, máme ich aj na rieke Hron, ale nie o tom sme teraz chceli.

Meandre

Postupne sa otvorená dolina zúži a tam už výhľady samozrejme očakávať nemôžete, no  nájdu sa tu iné výhody. Najete sa malín, pripadne čučoriedok, ale s mierou, aby zostalo aj medveďom, pravda. Nazbierate kuriatka na praženicu, samozrejme zase s mierou :).  Počas cesty sme si spravili aj krátku prestávku pri vodnom diele Hrončok, ktoré kedysi patrilo k najvýznamnejším splavným miestam pre drevo. Trasa vedie, ako sme už spomínali po asfaltovom povrchu a prakticky celú cestu sme šli miernym klesaním.

Hrončok

Naša biková púť končila v obci Hronec po 27 km.  Tí, ktorí sa viezli ďalej alebo už mali dosť, nasadli na cyklobus, ktorý čakal na námestí v Hronci. My sme potiahli ešte do Brezna, ale našli sa aj takí, ktorým bolo málo (samozrejme, šak sme sa len viezli dole kopcom :)) a zvolili pokračovanie trasy smerom na Dedečkovu chatu, ale o tom možno nabudúce.  Výlet hodnotíme veľmi pozitívne. Je to skvelá trasa aj pre deti a menej zdatných cyklistov. Krásna dolina aj jej meandre stoja za to. Už teraz sa tešíme na ďalší výlet cyklobusom. Ak máte chuť rozhodne sa pridajte, tentokrát je trasa naplánovaná smerom na Muránsky Hrad. Viac informácií sa dozviete: Cyklobus – Šumiac – Muránsky hrad

Ešte predsa jedna vec na záver. Treba dbať na bezpečnosť. Vieme všetci, že je dôležité mať veci zdokumentované, pochváliť sa na FB a Instagrame, však? Takže prikladáme aj malú ukážku toho, ako dopadlo fotenie počas jazdy. Jeden kotrmelec cez bike a diera našťastie len v prilbe, odretý lakeť a roztrhaná bunda… Prosíme, nezabudnite si prilby a dávajte na seba pozor. Zážitky si odnášame v srdci 🙂

Au…

Viac foto v našej galérii 🙂

FOTO:Matej Korenčík

Text je súčasťou TVOJ BLOG, nieje obsahom redakcie Kam na Horehroní. V prípade potreby môžete autora kontaktovať prostredníctvom redakcie mailom na [email protected].