Kamenistá dolina – Tajch Hrončok

Kamenistá dolina – Tajch Hrončok
Redakcia 5. augusta 2019

Kamenistá dolina je ideálne miesto na prechádzku, ľahšiu no dosť dlhú túru, či „bikovačku“. Vedie ňou síce asfaltová cesta, ale auto tam len tak ľahko nestretnete. Má 25 kilometrov a začína v obci Sihla. Celá cesta má mierne klesanie takže, pokiaľ sa dostanete do obce Sihla, tak Kamenistú dolinu si do sýta vychutnajú aj tí najmenší.

Dolina je v skutku úchvatná, to ticho, zurčiaci potôčik. Chránený areál Meandre Kamenistého potoka bol za chránený vyhlásený v roku 1991. Kamenistý potok sa kľukatí a vytvára krásne zákruty pozdĺž lúky. Na Horehroní nie sú až tak jedinečné, pretože, ako iste viete, máme ich aj na rieke Hron.

Meandre

Postupne sa otvorená dolina zúži a tu už výhľady samozrejme očakávať nemôžete, no nájdu sa tu iné výhody. Najete sa malín, pripadne čučoriedok.  Počas cesty  si určite spravte aj krátku prestávku pri vodnom diele Hrončok. Tajch Hrončok bol vybudovaný v roku 1881 za účelom zachytávania vody na splavovanie dreva a kedysi patril k najvýznamnejším splavným miestam pre drevo.

Po prechode dolinou sa dostanete do obce Hronec a odtiaľ je pokračovanie už na vás.

Výlet hodnotíme veľmi pozitívne. Je to skvelá trasa aj pre deti a menej zdatných cyklistov. Krásna dolina aj jej meandre stoja za to.

Kukni aj: Kamenistá dolina – Cyklobusom za zážitkom