Kráľova hoľa – nízkotatranská kráľovná

Kráľova hoľa – nízkotatranská kráľovná
Dominika Voletzová 12. júna 2018

Najvyšší vrch Kráľovohoľských Tatier. Matka štyroch riek – Hron, Hornád, Hnilec a Čierny Váh. Jedno z najkrajších miest na Slovensku s dychvyrážajúcimi výhľadmi. Človek tu načerpá kopec energie a popasie očká pohľadmi na krásnu prírodu navôkol. Existuje viac možností, ako sa sem dostať. Pre mňa je najkrajšia cesta zo Šumiaca. Chodník vedie po modrej turistickej značke. Na Kráľovu hoľu vedie takisto aj cyklotrasa. Na pol ceste na Prednom sedle sa nachádza novootvorená Horská chata pod Kráľovou hoľou. Dá sa tu občerstviť, oddýchnuť pred druhou polovicou výstupu, ale tiež skryť pred búrkou, či víchricou. Na vrchole vás po približne dvojhodinovom šlapaní čaká odmena vo forme nádherného výhľadu na Horehronie, Špiš, Vysoké Tatry a tiež Liptov. Vrchol Kráľovej hole môže byť niekedy aj zradný. Častokrát sa tam človek stretne so silným vetrom a taktiež s hustou hmlou, ale to tak na holiach býva.

 

Kráľova hoľa a jej okolie je správou NAPANT schválený skialpinistický areál, takže priaznivci skialpinizmu a skvelej lyžovačky sa tu nabažia do sýtosti. Ak vám bude priať šťastie, môžete sa v pásme kosodreviny pokochať na rodinkách svišťov, ktoré sa zvyknú vyhrievať na skalách, a ako sa v šumiackej pesničke spieva: „Naj tam ide každý skúsiť na totu hoľu…“. Určite sa oplatí toto miesto navštíviť, vždy vie niečím prekvapiť.

BLOG: Dominika Voletzová

Kukni aj: Čaro nočnej oblohy na Zbojskej

Text je súčasťou TVOJ BLOG, nieje obsahom redakcie Kam na Horehroní. V prípade potreby môžete autora kontaktovať prostredníctvom redakcie mailom na [email protected].