Prameň Hrona

Prameň Hrona
Redakcia 30. apríla 2018

Hron je druhou najdlhšou riekou na Slovensku. Je dlhá 298 km a pramení na našom nádhernom Horehroní na upätí Kráľovej hole v nadmorskej výške 934 m.n.m.

Nachádza sa pri hlavnej ceste približne 3 km od obce Telgárt. Prechádzkovým tempom sa k jeho prameňu dostanete z obce Telgárt približne za pol hodinu. Patrí tiež aj medzi obľúbené ciele nenáročných cyklovýletov. Voda priamo z prameňa Hrona vás osvieži a sily môžete načerpať na odpočívadle pri prameni. Neďaleko prameňa sa nachádza aj Chmarošský viadukt, ktorý je jednou z technicky najnáročnejších a jedinečných stavieb nielen na Horehroní a rozhodne sa ho oplatí vidieť. Spolu s Telgártskym viaduktom a tunelom Kornela Stodolu vytvárajú známu Telgártsku slučku.

NPR Meandre Hrona

Pokiaľ sa vydáte po prúde rieky natrafíte na prírodnú rezerváciu Meandre Hrona. Jedná sa o zaujímavý prírodný úkaz, kde sa koryto Hrona kľukatí tak, že sa odchyľuje od priameho smeru toku. Vytvára tak oblúky, ktoré ležia proti samotnému prúdu. Ich vznik spôsobuje voda, ktorá dlhodobo naráža na brehy a podmieľa ich. V NPR Menadre Hrona sa nachádza množstvo vzácnych a chránených druhov rastlín. Na túto prírodnú zaujímavosť natrafíte taktiež neďaleko obce Telgárt.

Zdroj: NAPANT