CHMAROŠSKÝ VIADUKT A TELGÁRTSKA SLUČKA

CHMAROŠSKÝ VIADUKT A TELGÁRTSKA SLUČKA
Redakcia 31. januára 2018

Jednou z najpozoruhodnejších stavieb nielen na Horehroní, ale aj v Slovenskom meradle, je spojenie viacerých architektonicky náročných a jedinečných stavieb v obci Telgárt. Jedná sa o Telgártsky tunel resp. Tunel Kornela Stodolu a viaduktov.  Špirálový tunel v tvare slučky má polomer oblúka 400m a dĺžku 1239 m. Sklon trate v tuneli je 12,5‰. Počas jeho výstavby bojovali tunelári nielen s tlakom hory, ale aj s tečúcimi pieskami a prúdmi vody.

Tesne za tunelom prekonáva trať údolie Telgártskym viaduktom , ktorého výška je 22 m a dĺžka 86 m. Telgártsky viadukt bol prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu na tratiach ČSD. Akoby toho na jednom mieste nebolo dosť, trať pokračuje ďalším jedinečným stavebným dielom, ktorým je Chmarošský viadukt, mylne a často nazývaným, aj ako Chramošský viadukt. Jedinečnosť a krásu tejto stavby máte možnosť vidieť priamo z hlavnej cesty. Chmarošský viadukt pozostáva z deviatich kamenných oblúkov so svetlou výškou do 10metrov. Nejedna duša fotografa tomuto miestu nedokáže odolať. Tieto prvky spolu vytvárajú tzv. Telgártsku slučku, ktorá je dlhá približne 2,3 km a prekonáva výškový rozdiel 31 m.

Trať pokračuje ďalej 250 m dlhým Hronským tunelom a nakoniec 848 m dlhým vrcholovým Besníckym tunelom, tu dosahuje trať výšku 957 metrov nad morom, čo je najvyšší bod železničných tratí s normálnym rozchodom na Slovensku.

Kto by mal chuť sa povoziť vlakom a zažiť niečo neobvyklé, túto trať môžeme len odporučiť.

Pozri aj: Lúka plná sysľov  / 5 tipov 🙂 Ako sa originálne schladiť na Horehroní?

 

 

ZDROJ: www.zeleznicne.info, www.wikipedia.sk