VEĽKÁ NOC 2022 #naHorehroni

VEĽKÁ NOC 2022 #naHorehroni
Redakcia 8. apríla 2022

„Šibi ryby, mastné ryby, kus koláča od korbáča, ešte k tomu máličko, veľkonočné vajíčko…“

Alebo ako to poznáte vy #KAMarati ?

Ubehlo len pár dní, ako sme vám písali, že končí #zimanaHorehroni a už tu zase splietame Veľkú noc. No ale dni bežia a sviatky jari sú – ako sa hovorí – za dverami.

Aká bude V E Ľ K Á N O C #naHorehroni ? Predsa veselá, o tom niet pochýb !

Región ožíva, kalendár podujatí a kultúra, chvalabohu, tiež.

SVIATKY JARI

Od 5. apríla už v Horehronskom múzeu beží výstava veľkonočných kraslíc, korbáčov a rôznych dekorácií spojená s ich následným predajom. Spestrite si pred-veľkonočné obdobie a zastavte sa. Veríme, že neodídete s prázdnymi rukami a odnesiete si z tejto výstavy aj nejakú pamiatku.

VYNÁŠANIE MORENY

Je jedným z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. V minulosti vyjadroval doslova túžbu ľudí rozlúčiť sa s chladným počasím a privítať teplé slnečné lúče.

M O R E N A – symbol zimy, ktorého bolo potrebné sa zbaviť, aby studené počasie nahradila teplá jar. Išlo o slamenú figurínu v ženskom oblečení, ktorú niesli mladé dievčatá k potoku. Tam ju potom vyzliekli, zapálili a hodili do vody, nech tak, ako ona, odplávajú aj chladné dni.

Na Breznianskom námestí si tento zvyk pripomenú naši folkloristi z DFS Šťastné detstvo už 10.4.2022. Príďte sa nielen rozlúčiť so zimou, ale aj zatlieskať našim najmilším účinkujúcim.

VEĽKONOČNÉ TRHY

Áno #KAMarati, dobre čítate, nebol síce Ondrejský jarmok, ale budú Veľkonočné trhy.

Mesto Brezno pripravuje trhové „trojdnie“, kedy bude na námestí prebiehať predaj ľudovo-umeleckých výrobkov, ktorý bude spojený s kultúrnym programom.

Podujatie sa bude niesť v duchu tradícií, čomu zodpovedajú aj účinkujúci na tomto podujatí.

KTO? KEDY? O KOĽKEJ? To ti píšeme v kategórii PODUJATIA presne tu.

Zober kamarátku, kamaráta, frajera, frajerku, starkú, starkého a poďte na námestie do Brezna nasávať veľkonočnú atmosféru. My tam budeme tiež.

Tak sme si to takto zhrnuli ! Veríme, že každý #KAMarat a #KAMaratka si nájde to „svoje“ a spestrí si veľkonočné obdobie.

Aktuálne dianie #naHorehroni pre Teba sledujeme tak sleduj aj ty nás a náš web aj sociálne siete:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L