Závadský štvanec: Beh s myšlienkou

Závadský štvanec: Beh s myšlienkou
Redakcia 20. septembra 2019

Peter Minarovič, jeden z organizátorov trailového behu Závadský štvanec, nepochádza zo Závadky nad Hronom a ani z Horehronia. Napriek tomu myšlienku zrealizovať niečo čo by bolo pozitívnym prínosom nielen pre občanov obce, ale aj ľudí zo širšieho okolia nosil už dlho. Ako vznikol nápad usporiadať trailový pretek a čo sa za tým všetkým skrýva nám prezradil v rozhovore.

Ako vznikla myšlienka, že ideš usporiadať beh?

Nad zorganizovaním behu som uvažoval dlhšie. Hlavnou motiváciou bolo zrealizovať niečo s pozitívnou energiou, a do čoho by sa zapojil čo najširší okruh komunity obce Závadka nad Hronom.

Tým, že nepochádzam z Horehronia a prisťahoval som sa sem už ako dospelý, trvalo to nejaký čas, kým som si vybudoval zázemie, vzťahy a spoznal okolie. Následne som začal rozmýšľať nad tým aké by to malo byť, kde by sa to dalo zorganizovať, s kým a ako.

Trasa vedie cez hory, doly

Kedy prišlo hlavné rozhodnutie, že ideš do toho?

Zomrel náš kamarát Peter Lukáč po vážnej chorobe v mladom veku. S chorobou bojoval aktívne. A súčasťou tohto aktívneho boja bol beh. Na jednej školskej akcii v Závadke nad Hronom sme sa rozprávali s Luciou – Petrovou ženou o ňom a ako prebrala štafetu a beháva pre Petra.

To bol moment, kedy som si povedal, že do toho pôjdem.

Na trase ťa čakajú nádherné výhľady

Kto ti pomáha s realizáciou?

Najužší tím tvoria Milan Tomčík, Marek Petrovič, Ľuboš Bartošík a ja. Úplne na začiatku som oslovil jedného z organizátorov Heľpianskeho krosu – Mariana Oravkina, ktorý mi dal prvý balík informácii o organizovaní takéhoto podujatia. Následne som oslovil Milana Tomčíka, ktorý navrhol trasu.

Keď sme mali tieto základné veci vymyslené, oslovili sme pána starostu Závadky nad Hronom – Jána Tešlára s myšlienkou zorganizovať beh. Stretli sme sa s ochotou a podporou, aby sme sa do toho pustili. Tak sme spustili celý proces príprav, ktorý pokračuje aj dnes.

Fanúšikovia na trati

Pre koho všetko je beh určený, mysleli ste aj na menších 🙂 pretekárov?

Trasa 10 km behu je postavená pre amatérskych bežcov, ktorí majú radi výzvy a behanie v lesoch a v kopcoch. Popri hlavnom behu na 10 km sú postavené ostatné trasy tak, aby pritiahli od tých najmenších, cez školákov až po dospelých a skúsili si za súťažiť alebo zabehli len tak pre radosť.

Na 10 km pretek je možná registrácia online za 7€, pri registrácii na mieste v deň preteku 10€. Štartovné bude obsahovať – štartové číslo, účastnícku medailu a darčekový balík, ďalej je súčasťou občerstvenie počas behu – voda i po odbehnutí trate – voda, ovocie a po vyfúknutí po tých kilometroch kapustnica a k nej pohár piva, alebo nealka. Pre zaregistrovaných bežcov na tejto trati bude k dispozícii jednorazový 1 hodinový vstup do plavárne Závadka nad Hronom dňa 28. 09. 2019 v čase od 12:30 hod. do 15:00 hod.

Na deti sme nezabudli 🙂

Pre najmenších 0 – 6 rokov je pripravená 200 m trasa v cieľovej rovinke preteku.

Pre deti od 7 do 10 rokov pripravujeme 500 m trasu – okruh v blízkom okolí priestoru štartu/cieľa, a pre deti od 11 do 15 rokov bude pripravená 1600 m po uliciach Závadky nad Hronom. Na túto trasu sa môžu zaregistrovať aj dospelý, ktorí si budú chcieť zabehnúť len tak pre radosť, pre dobrý pocit.

Na všetky tieto sprievodné trasy je možné registrácia len priamo na mieste v deň preteku. Účastnícky poplatok pri registrácii je 1€. Každý zaregistrovaní po absolvovaní preteku obdrží účastnícku medailu.

Budeme odmeňovať prvé tri miesta na hlavnej trase – muži, ženy a pripravujeme aj kategóriu, ktorej detaily ešte neprezradím, pracujeme na tom.
Na trase 1600 m prvé tri miesta dospelých – muži, ženy, prvé tri miesta detí – chlapci, dievčatá
Na trati 500 m tiež prvé tri miesta – chlapci, dievčatá.

 

Po preteku sa môžete osviežiť v plavárni

Na čo všetko sa môžu návštevníci Závadského štvanca tešiť, sú pripravené aj sprievodné podujatia?

Pre deti je pripravené maľovanie na tvár, aj aktívne športové animácie a prispejú aj Závadský dobrovoľní hasiči.

Veríme, že to pritiahne ľudí, aby strávili čas vonku, spoločne ako rodiny, kamaráti, známi, neznámi, či už ako ako aktívni účastníci behu, alebo ako diváci.

Foto: Janka Pohorelcová – Na pretek sa pripravuje aj mladá generácia 🙂

Závadský štvanec, ako sme sa dozvedeli, nieje len o behu. Ako by si zhrnul jeho hlavnú myšlienku?

  • Hlavná myšlienka je stretnúť sa na športovom podujatí s pozitívnou energiou v Závadke nad Hronom, spoločne ako komunita obce
  • motivovať ľudí k športu, k pohybu od najmenších po najstarších
  • prilákať bežcov z blízkeho aj širšieho okolia k spoznávaniu okolia našej obce cez šport – beh
  • v neposlednom rade, spomenúť si na Petra, na to ako aj pomocou behu bojoval s chorobou

Pokiaľ ta nadchla myšlienka Závadskeho štvanca tak ju príď podporiť

Dianie okolo preteku sleduj na FB podujatí a FB stránke Závadský štvanec

KUKNI – PROPOZÍCIE: Propozície_ZŠ 2019_final