5 tipov :) Ako sa originálne schladiť na Horehroní?

5 tipov :) Ako sa originálne schladiť na Horehroní?
Redakcia 14. júla 2020

Hoci sa občas vtipkuje, že na Horehroní sú len dve obdobia, a to je zima a obdobie dažďov (ha :)), my milovníci a lokálpatrioti vieme, že to nieje až tak celkom pravda. Aj tu na strednom Slovensku sa na nás občas slnko poriadne usmeje a keď sa teplota vyšplhá nad 30°C je čas poobzerať sa po zaujímavom schladení.

Práve preto sme pre vás  pripravili 5 TIPOV na ochladenie ktoré budete mať poruke, keď sa vyšplhá ortuť  teplomera do výšin 🙂

Bystrianska Jaskyňa

Horehronie skrýva podzemné poklady. Mnohí to už vedia a pre tých, ktorí nie, tak toto je náš prvý tip na schladenie:)

Teplota v Bystrianskej jaskyni sa pohybuje od 5,7 po 6,7°C.  Nachádza sa v obci Bystrá. Pokiaľ sa vydáte smerom od obce Podbrezová, tak parkovisko nájdete na začiatku obce Bystrá na pravej strane, hneď vedľa novovybudovaného amfiteátru. (Mimochodom nestihol toho zažiť ešte mnoho no my veríme, že sa tak čoskoro zmení, 🙂 to len poznámka na okraj.)

Vrátime sa k jaskyni…..tá je od spomínaného parkoviska vzdialená približne 120 m po cestičke, ktorá je mierne stúpajúca. Jaskyňa je známa  svojimi pozoruhodnými skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestorov. Počas prehliadky môžete vidieť tri priepasti s hĺbkou okolo 20m a je zaujímavá aj rôznorodosťou priestorov počas celého prehliadkového okruhu. Celá návšteva vám bude trvať približne 45 min. Jaskyňa sa využíva aj na speleoterapeutickú liečbu.

Jaskyňa je v terajšom stave sprístupnená od roku 1968 v dĺžke 580 m.

 

Paddleboard Krpáčovo

Vravíte si, že čas strávený pri jazere nieje originálnym nápadom? Tu sa však núka celkom zaujímavá možnosť. V známej rekreačnej oblasti Krpáčovo si rozhodne nenechajte ujsť brázdenie po jazere na paddleboarde.

Pre nezainteresovaných paddleboarding je v poslednej dobe veľmi obľúbeným športom, a to nielen preto, že je takmer pre všetky vekové kategórie, ale aj preto, že ide o naozaj bezpečný šport.  Paddleboard je približne 3 metre dlhá nafukovacia doska, na ktorej brázdite vodnú hladinu. V podstate je len na vás, či sa vyberiete na pokojné jazero alebo vyskúšate rieku. Zažijete s ním naozaj „kopec“ zábavy.

 

V hoteli Polianka sú na vás pripravení a na zapožičanie majú niečo okolo 60 paddleboardov.

Momentálne je možné zapožičať paddleboard na recepcii hotela Polianka od 7:00 – 21:00 a v Bufete na móle (pri Kolibe) v čase 10:00 – 20:00. Možný je  krátkodobý aj dlhodobý prenájom padlboardov a cena sa pohybuje už od 3€/deň 🙂

Takže hor sa na Krpáčovo brázdiť vodnú hladinu, schladiť hlavu a zažiť niečo nové.

Splav Hrona

Splav Hrona patrí jednoznačne medzi nádherné a mierne adrenalínové zážitky, a to nielen pre skúsených vodákov. Tento zážitok by si nemal nechať ujsť žiadny návštevník Horehronia a už vôbec nie samotní domáci. To že je to skvelý tip nielen na schladenie, ale aj na vyvetranie hlavy, o tom niet pochýb 🙂
Táto zábavka sa odporúča v mesiacoch apríl, máj, jún, júl, august, september, október, ale v lodeniciach vám vedia vyjsť v ústrety po dohode aj v iných mesiacoch

 

Hron môžete brázdiť na rafte, kajaku alebo aj  na vyššie spomínanom paddleboarde.

V našom najbližšom okolí sa nachádzajú dve lodenice, ktoré vám ochotne sprostredkujú zážitok na Hrone na aký sa len tak nezabúda. Obe nájdete v Nemeckej –  Rafting HronSplav Hrona 

Vajskovský vodopád

Žeby bolo ochladenie sa vo vodopáde dobrým nápadom? Za nás rozhodne áno a dávame tomu veľkú šancu, že by sa to páčilo aj vám. K Vajskovskému vodopádu vedie jedna z najkrajších dolín v Nízkych tatrách  a to konkrétne Vajskovská dolina. Okrem toho, že je nádherná je aj málo navštevovaná. Vedie ňou turistický chodník z Dolnej Lehoty dlhý 13,5 km, ktorý je prístupný po vodopád a ďalej je už z dôvodu ochrany uzavretý. Chodník vedie asfaltovou cestou a približne 1,5 km od samotného vodopádu sa oddelí a pokračuje cez lesík a lopúchovú lúku.

Samotný Vajskovský vodopád je vysoký 9 metrov a nachádza sa v nadmorskej výške 1200 m.n.m. Verte, že keď sa doňho postavíte, tak máte osvieženie zaručené. Aby ste si nemysleli, že vám tu dávame TIP o ktorom nič nevieme. My sme tam naozaj boli, vodu skúsili a aj sme si to vyšliapali (mimochodom asfaltka smerom k vodopádu má mierne stúpanie, takže nič náročné, ale je takmer nekonečná 🙂 :)).

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Ešte sme našli jeden originálny tip pre vás. Toto ale rozhodne nieje štandardná jaskyňa. Vystrojení jaskyniarskym výstrojom máte jedinečnú možnosť nazrieť do tajuplného podzemia Nízkych Tatier. Jaskyňa nenesie svoje meno len tak náhodou, a tak môžete v jej útrobách nájsť množstvo netopierích kostičiek. Nachádzajú sa takmer v celej jaskyni a ich vek sa odhaduje na 6000 rokov.

Podľa náročnosti si môžete zvoliť trasu, ktorou sa chcete vydať, a na ktorú si trúfate. Varianty sú 3 od tej, ktorá je pre rodiny s deťmi, až po náročný jaskynný terén pre odvážnych dobrodruhov. Celoročný teplotný priemer v jaskyni je len +1°C, takže o schladenie máte na 100% postarané.

Treba však myslieť na to, že jaskyňa sa nachádza vo vysokohorskom teréne, takže sa od návštevníkov vyžaduje pevná turistická obuv, teplé oblečenie a fyzická zdatnosť.