NEOBYČAJNÝ FESTIVAL V TELGÁRTE

NEOBYČAJNÝ FESTIVAL V TELGÁRTE
Redakcia 20. júla 2022

Obec Telgárt je jednou z najvýraznejších horehronských obcí. Existuje viacero dôvodov prečo tomu tak je.

POLOHA – dedina je situovaná pod Kráľovou hoľou, ktorá je jednou z najvyhľadávanejších turistických destinácií v rámci Horehronia.

TURISTICKÉ ATRAKCIETelgártska slučka a Chmarošský viadukt

Viadukt je súčasťou železničného technického diela – Telgártska slučka. Prezývajú ho tiež najkrajší železničný most pod Kráľovou hoľou, alebo viadukt Telgárt. Chmarošský viadukt sa nachádza na jednokoľajnej železničnej trati Margecany – Červená skala, nad obcou Telgárt. Most uvidíte z hlavnej cesty medzi obcami Telgárt a Vernár. Vedie k nemu aj lesná cesta.

SKI TELGÁRT – V zime je obec Telgárt útočiskom pre milovníkov lyžovania. V lyžiarskom stredisku si prídu na svoje začínajúci ale aj pokročilí lyžiari. V areáli strediska je možnosť ubytovať sa a pochutnať si na výbornej káve vo výnimočnej kaviarničke Depo Café.

ZVYKY A TRADÍCIE – bohaté zdobenie krojov, „horehronské dupáky“ a nenapodobiteľné hlasy speváčok a spevákov patria k vzácnym pokladom dediny. Uchovávanie tradícií a ich prenášanie z generácie na generáciu je pre Telgárt nevyčísliteľným bohatstvom.

S tradičnou kultúrou resp. folklórom sa bude spájať aj tento článok. V obci Telgárt sa organizuje výnimočné podujatie svojho druhu – FESTIVAL VIACHLASNÉHO ĽUDOVÉHO A CHRÁMOVÉHO SPEVU.

OZVENY STAROSLOVIENČINY POD KRÁĽOVOU HOĽOU

Staroslovienčina ako zjednocujúca základňa viacerých slovanských jazykov – nachádza uplatnenie v literatúre ale aj cirkevných obradoch. Vďaka tomu sa uchovalo jej myšlienkové aj hudobné posolstvo minulých storočí. Prelínanie cirkevných spevov a ľudových piesní, ich vzájomné ovplyvňovanie a obohacovanie sa, má za následok vznik množstva interpretačných, originálnych hudobných nárečí v rôznych obciach Slovenska.

Ústup staroslovienčiny z cirkevných obradov je jedným z dôvodov, prečo sa v obci Telgárt rozhodli organizovať toto podujatie. Zmyslom festivalu „OZVENY STAROSLOVIENČINY POD KRÁĽOVOU HOĽOU“ je prispievať k uchovávaniu staroslovienčiny a zaujímavých tradičných hudobno-spevných štýlov obcí a regiónov Slovenska.

XXVII. ROČNÍK

Festival sa uskutoční aj tento rok a to v termíne 22. – 24. júla 2022 v obci Telgárt. Počas troch festivalových dní si organizátori pripravili program, ktorý si určite získa mnoho priaznivcov a priláka návštevníkov, aby sa vydali za hlasom „ozveny“.

PROGRAM PODUJATIA

PIATOK 22. júla 2022

Prvý festivalový deň bude patriť výstavám, ktoré budú situované v areáli KULTÚRNEHO DOMU TELGÁRT. Vernisáže budú prebiehať od 18:00 hod.

CESTA ZA OZVENOU

fotografická výstava mapujúca 26 rokov Ozvien staroslovienčiny

„TRIDSIATKY“ NA HOREHRONÍ

fotografie Věry Jičínskej z rokov 1932 – 1934 z Horehronia

SOBOTA 23. júla 2022

 • 9.00h | CESTA ZA OZVENOU
  peší výstup na Kráľovu hoľu

Miesto: od OcÚ TELGÁRT

 • 9.00h | STRETNUTIE PRI PRAMENI HRONA
  privítanie účastníkov festivalu

Miesto: PRAMEŇ HRONA

 • 11.30h | OZVENY Z KRÁĽOVEJ HOLE
  spoločné spievanie na Kráľovej holi

Miesto: KRÁĽOVA HOĽA

 • 15.00h | SPEVY CHRÁMOV
  prehliadka chrámových spevov

Miesto: GRÉCKOKATOLÍCKY KOSTOL, TELGÁRT

 • 19.00h | OZVENY ŽIVOTA
  program speváckych skupín

Miesto: AREÁL KULTÚRNEHO DOMU TELGÁRT

 • 20.30h | HORNÁD
  program Folklórneho súboru Hornád z Košíc

Miesto: AREÁL KULTÚRNEHO DOMU TELGÁRT

Účinkujú: HORNÁD z Košíc, PANTLIČKA z Košickej Belej, PORÁČAN z Poráča, ZAVADČAN zo Závadky, ZAVAČAN zo Závadky nad Hronom, POĽANA a Anna Poráčová z Košíc, VERNÁR z Vernára, ŠUMIAČAN zo Šumiaca, TELGÁRT z Telgártu, ĽH POKOŠOVCI zo Šumiaca, MLADOSŤ z Banskej Bystrice, Spevácky zbor sv. ROMANA SLADKOPEVCA z Prešova

NEDEĽA 24. júla 2022

 • 10.00h | SVÄTÁ LITURGIA
  v staroslovienskom jazyku

Miesto: GRÉCKOKATOLÍCKY KOSTOL, TELGÁRT

Účinkujú: PORÁČAN z Poráča, ZAVADČAN zo Závadky, POĽANA a Anna Poráčová z Košíc, TELGÁRT z Telgártu, Spevácky zbor sv. ROMANA SLADKOPEVCA z Prešova

OZVITE SA Z TELGÁRTU

Na podujatí je výnimočné aj to, že sa neozývajú len účinkujúci, ale spolu s nimi môžete aj vy. Hneď v sobotu ráno z Kráľovej hole, alebo večer na tanečnom dome či ľudovej zábave.

Pod vedením lektora Vlada Michalka, za sprievodu ľudovej hudby Pokošovci sa naučíte NEZNÁMY ČARDÁŠ alebo ČARDÁŠ Z VERNÁRA a tanečné „finty“ môžete následne zúročiť na veselici. Všetko bude prebiehať v priestoroch kultúrneho domu v obci Telgárt od 21:45 hod.

#tipnavikend pre vás milí čitatelia. Oplatí vydať „hore Hronom“ a zastaviť sa v Telgárte. Bude to stáť zato !

T V O J I N F O R M A Č N Ý P O R T Á L

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach:
IG: @kamnahorehroni
FB: Kam na Horehroní

 • 6. ročník basketbalového turnaja

  6. ročník basketbalového turnaja

 • Deň narcisov 2024

  Deň narcisov 2024

 • Veľkonočná pisanka – súťaž o NAJ kraslicu

  Veľkonočná pisanka – súťaž o NAJ kraslicu